Aktuálny čas je Uto 19.3.2024 10:35:18

[€] [i] [?]
ďakujeme, je nás už cez 3100! pridajte sa aj vy k nám na Facebooku!
Máte prehľad o slovenskom dabingu? Našli ste tu nezrovnalosti? Zaregistrujte sa a neváhajte prispievať aj vy!
Chcete mať prehľad o novinkách v dabingu? Prihláste sa na Facebook a sledujte nás!

Dabéri

Dabéri

Poslaťod Hurvino » Štv 20.1.2011 09:27:12 quicklink

Bylo by dobré udělat třeba tady (nebo jinde) takový seznam jmen, kdo většinou dabuje, nebo dělá produkci.

Stačilo by udělat jen pouhý seznam - třeba pod sebou dle abecedy (něco jako seznam filmů), kde by byla jména tak, jak je správně psát.
Já se snažím jména si kontrolovat přes Google, ale ani tam to není někdy jednoznačné - kupř. "Monika Radványiová" versus "Monika Radványiová".

Většinou se jména dabérů opakují, tak by to sloužilo jako kontrola, nebo pak by se mohl na jména přidat postupně odkaz na profil, když bude.
Rudiger, ty ma raz privedieš do hrobu!
Hurvino
700+
 
Príspevky: 745
Registrovaný: Uto 28.12.2010 11:01:09

Re: Dabéri

Poslaťod Harold » Štv 20.1.2011 17:58:39 quicklink

Souhlasím, po mě to taky admini musí opravovat :-)
Harold
Zakladateľ
 
Príspevky: 48
Registrovaný: Sob 11.12.2010 18:34:42

Re: Dabéri

Poslaťod Hurvino » Štv 20.1.2011 20:05:24 quicklink

Tak už jen kdo se toho chytne a udělá to. ;) Podle všeho by to mohl udělat někdo s právem administrace.

Já bych si to představoval jako seznam dle abecedy - dabéři jeden seznam / tvůrci druhý seznam; normálně jako téma s možností psát příspěvky, kde by bylo možné psát jména, na která narazíme a administrátor (nebo autor tématu) by to pak do seznamu dopsal.

Nekorigovaná jména by byla červeně, správná jména pak už normálně.

Kdyby měl dabér/tvůrce pak profil, bylo by jeho jméno jako odkaz na jeho profil.

Korigovat by to mohl někdo, kdo líp zná slovenskou hereckou/dabérskou komunitu.
Rudiger, ty ma raz privedieš do hrobu!
Hurvino
700+
 
Príspevky: 745
Registrovaný: Uto 28.12.2010 11:01:09

Re: Dabéri

Poslaťod Harold » Štv 20.1.2011 20:58:57 quicklink

Hurvino píše:Tak už jen kdo se toho chytne a udělá to. ;) Podle všeho by to mohl udělat někdo s právem administrace.

Já bych si to představoval jako seznam dle abecedy - dabéři jeden seznam / tvůrci druhý seznam; normálně jako téma s možností psát příspěvky, kde by bylo možné psát jména, na která narazíme a administrátor (nebo autor tématu) by to pak do seznamu dopsal.

Nekorigovaná jména by byla červeně, správná jména pak už normálně.

Kdyby měl dabér/tvůrce pak profil, bylo by jeho jméno jako odkaz na jeho profil.

Korigovat by to mohl někdo, kdo líp zná slovenskou hereckou/dabérskou komunitu.


Já mám admin práva tak bych to mohl udělat, ale nevím v jaké sekci by to bylo nej ;)
Harold
Zakladateľ
 
Príspevky: 48
Registrovaný: Sob 11.12.2010 18:34:42

Re: Dabéri

Poslaťod Hurvino » Štv 20.1.2011 22:38:48 quicklink

Asi nejlíp v sekci Dabing - Dabéri, herci a režiséri.
Teď jsou tam 2 kategorie/fóra, možná kdyby šlo udělat ještě třetí - třeba s názvem "Zoznam dabérov a tvorcov" (nebo jiným... :?: )
Rudiger, ty ma raz privedieš do hrobu!
Hurvino
700+
 
Príspevky: 745
Registrovaný: Uto 28.12.2010 11:01:09

Re: Dabéri

Poslaťod Hurvino » Ned 6.3.2011 14:16:29 quicklink

Nevím, jak vy, ale já bych striktně dodržoval oficiální znění jména, ne nějaké familiární oslovení - Vladimír Hajdu, Milo Král, Stano Kráľ, Majo Miezga, Majo Labuda, Dodo Bujdák...

I když jsou někdy tak přečteni, to je fakt. Proto jsem udělal ten seznam dabérů, kde by měli být oficiální jména a pokud si není někdo jist, tak by měl do toho nahlédnout.
Rudiger, ty ma raz privedieš do hrobu!
Hurvino
700+
 
Príspevky: 745
Registrovaný: Uto 28.12.2010 11:01:09

Re: Dabéri

Poslaťod Piri » Str 20.7.2011 02:43:18 quicklink

Hurvino píše:...Stano Kráľ...


sice je Král, ale nevadi :) asi by sa to fakt zislo... takto, mena by sa mali uvadzat tak, ako su uvedene aj v titulkoch, je pravda, ze pre lepsiu prehladnost a buduce automaticke linkovanie hercov podla mena budu musiet mat jednotne meno.

Stanislav Dančiak -> Stanislav D.
Róbert Roth - > Róbert R.
Emo Hason -> Emanuel H.
Ivo Gogál -> Ivan G.
...

ak si nieste isti menom, treba porovnat iba oficialne zdroje, ako media alebo divadla atd. lebo aj Jano ma chyby na svojej stranke SK dabing, a pritom ide o prvu a jedinu web stranku slovenskeho dabingu. ale ani na oficialne zdroje sa neda vzdy spolahnut, vid aj divadla ci dokonca aj titulky priamo v dabingu, napr. Jan Kroner, ako dlho ho pisali s "ó", a on sa pise s kratkym :)
obľúbené štúdiá - Maya, Elvia, Lenox, Pódium, Dimas, Daniela :: obľúbení dabéri - Ľ. Mandžárová, E. Podzámska, M. Sládečková, K. Magálová, D. Jamrich, P. Rúfus, B. Farkaš, M. Landl, I. Romančík, D. Szabó, J. Vajda, R. Stanke, J. Kroner a iní.
Obrázok užívateľa
Piri
Head admin
 
Príspevky: 612
Registrovaný: Štv 27.1.2011 23:26:38
Bydlisko: Bratislava

Re: Dabéri

Poslaťod Hurvino » Str 20.7.2011 12:22:15 quicklink

Piri píše:
Hurvino píše:...Stano Kráľ...


sice je Král, ale nevadi :)


Já ho mám u sebe dobře. ;) Psal jsem příklady nesprávného používaní jmen.

Co se týče dalšího:
Jména by bylo dobré uvádět ne tak, jak jsou přečtena v titulcích - zejména proto, že - jak píšeš - jednou bude nutné psaní zjednotit (z různých příčin). Pokud má někdo pseudonym, to je něco jiného. Nebo když se herečka vdala, tak když uvádí své dívčí jméno pomlčka nové jméno, nebo rovnou jméno nové (Dagmar Bruckmayerová, Gabriela Škrabáková-Kreutz). Zcestní je jenom domácké používání jmen - Dodo, Milo, Stano, Tuli...

Zrovna jméno Ivo Gogál bych bral, protože zatím jsem se nesetkal s verzí jeho křestního jména "Ivan" (ani v předrevolučním dabingu, ani v starších filmech).

Co se týče správné verze jmen, proto jsem udělal seznam jmen, na která narazí kdokoliv při oposlouchání dabingů a aby se na seznam připsaly, pokud tam ještě nejsou. A tam je prostor pro ty, kdo znají příslušné herce, nebo mají znalost o tom, jak se jejich jména píšou.
(Třeba já byl dlouho v tom, že je třeba "Milada Rajzíková" a ona je "Rajziková", nebo "Dzúriková versus Dzuríková"...)

V tom když se udělá přehled, bude z poloviny vyhráno. :)
Rudiger, ty ma raz privedieš do hrobu!
Hurvino
700+
 
Príspevky: 745
Registrovaný: Uto 28.12.2010 11:01:09

Re: Dabéri

Poslaťod Vavrinec » Str 20.7.2011 12:39:37 quicklink

nezabudajte že niektorý používajú pseudonymy či umelecké mená napríklad Hera Turban (Henrieta Jančišinová) alebo Ľubomír Gregor (Anton Karnet, Hugo Bokes) hlavne takéto budú problémy lebo či napášeš Ivo alebo Ivan tak to je v Gogálovom prípade len Ivo ešte som sa ani ja nestretol aby ho uviedli ako Ivan. Skôr bude problém si Milo, Dodo alebo Tuli. ale keďže ich tak uvádzajú v titulkách tak ich aj tak píšme ale profil nech sa vytvorí s normálnym menom a nech sa napríklad ak budú tagy vytvorí presmerovanie aj z Milo aj z Miloslav, či z Dodo aj z Jozef. len treba všetky tieto chybičky vychytať už na začiatku
Vavrinec
100+
 
Príspevky: 291
Registrovaný: Ned 30.1.2011 18:35:12
Bydlisko: Husák

Re: Dabéri

Poslaťod Hurvino » Str 20.7.2011 12:53:49 quicklink

O pseudonymech jsem psal...

Ale jsem proti tomu, aby se psal dabér familiárně, jako "Fero Kovár", "Tuli Vojtek", nebo "Dodo Bujdák". Pokud je známé jeho vlastní jméno, tak by se mělo psát oficiálně.
Pak se totiž na stejnou úroveň dostává, když je někde přečtena "Dzuríková" a jinde "Dzúriková" - stejně tak dobře by se dle toho mohlo bránit, že tak to bylo přečteno.
Rudiger, ty ma raz privedieš do hrobu!
Hurvino
700+
 
Príspevky: 745
Registrovaný: Uto 28.12.2010 11:01:09

Ďalší

Späť na Návrhy a pripomienky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

Style based on we_universal created by weeb.
Edited style & designed © 2011 by Piri.