Aktuálny čas je Pia 29.3.2024 01:03:42

[€] [i] [?]
ďakujeme, je nás už cez 3200! pridajte sa aj vy k nám na Facebooku!
Máte prehľad o slovenskom dabingu? Našli ste tu nezrovnalosti? Zaregistrujte sa a neváhajte prispievať aj vy!
Chcete mať prehľad o novinkách v dabingu? Prihláste sa na Facebook a sledujte nás!

Pán času / Doctor Who

Pán času / Doctor Who

Poslaťod peterr » Pon 23.3.2015 21:06:05 quicklink

Tak nad tým premýšľam, čo keby raz nadabovali Pána času? Česká verzia existuje. Bolo by to zaujímavé.
peterr
100+
 
Príspevky: 240
Registrovaný: Štv 2.8.2012 13:30:20

Re: Pán času / Doctor Who

Poslaťod DubHand » Štv 8.9.2016 20:34:04 quicklink

Hoci by ma potešilo slovenské uvedenie seriálu a jeho slovenský dabing, mám obavu, že by bol pre domáce publikum príliš... no, nikový. Skalných by si možno našiel, ale mnohí by ho asi považovali za príliš uletený alebo "detský" (s tým druhým nesúhlasím, je to akurát rodinnejší seriál než väčšina televíznej SF). Je tu aj problém s dĺžkou a množstvom materiálu. Aj v svojej novodobej ére má DW už (takmer) 10 hotových sérií a ich herecké obsadenie a dlhodobejší príbehový oblúk sa dosť menia, takže by to bola prekladová aj castingová výzva. Prospelo by, keby ľudia pripravujúci preklad mali určitý prehľad v dejinách seriálu a niektoré pojmy boli ustálené. Len aby tam bola nejaká základná konzistentnosť (podobne ako svojho času v slovenskom dabingu seriálových a filmových Star Trekov).

ČT síce nadabovala sedem sérií, ale mne tých pár nadabovaných dielov, ktoré som videl s rôznymi verziami Doktorov a rôznymi spoločníkmi, často pripadali kvalitatívne kolísavé. Mám dojem, že keď robili ten dabing, nebrali seriál príliš vážne. (Je síce často veľmi vtipný, ale nie je to dáky sitcom/Britcom.) Mnohé výkony v tom dabingu preto pôsobia trošku nepatrične. A poniektorí herci tam jednoducho neboli dobre hlasovo obsadení, veľmi mi to kazilo dojem. Navyše, ČT už od podpory seriálu v poslednom čase nejako upustila. Už ho asi ani nebudú reprízovať a nové série nekupujú vôbec (nenadabovali ani len špeciály, ktoré nasledovali po odvysielaní siedmej série). Ak aj napriek českej fanušíckej základni nemal DW v Česku ktovieaké šťastie, mám pochybnosti, či by to šlo u nás. Ja neviem, možno by motyka vystrelila. RTVS už má kvalitný dabing Sherlocka, možno by DW mohli importovať s lanárením detvákov aj dospelých na fakt, že seriál mal v posledných pár rokoch pod svojím dohľadom Moffat. Ťažko povedať, či by sa DW u nás ujal aj mainstreamovo na verejnoprávnej.

Ale aby som nebol len negatívny, mám pár nápadov ohľadom slovenského castingu... Aspoň pre hlavné obsadenie. (Postavy uvádzam ako prvé, v zátvorkách pôvodných hercov.)

deviaty Doktor (Christopher Ecclecston) - po rozume mi chodil najmä Milan Bahúl. Ecclestonov hlas nie je až taký hlboký, ale s trochu vyššie posadeným tónom mi naňho Bahúl vcelku pasuje. Najmä na jeho vážne momenty, hoci táto verzia Doktora má vo zvyku dosť často vtipkovať.
desiaty Doktor (David Tennant) - fakt neviem, ale nejaký dabér v stredných rokoch. Hádam Roman Matisko, aj keď on nemá úplne ten typ hlasu, ako Tennant. Štýl prejavu tohto Doktora by asi zvládol, ale ideálne by to chcelo o čosi mladšieho dabéra.
jedenásty Doktor (Matt Smith) - ideálne by to bol Dušan Cinkota. Ja tam vždy počujem jeho dabingový hlas, keď vidím originál so Smithom. Smith hraje Jedenásteho ako žoviálne, energické chlapčisko, ale má svoje chvíle rozčúlenia a habkania. Dosť mi to pripomína Cinkotovo dabovanie Toma Hanksa, hlavne jeho mladších rolí. Len je škoda, že Cinkota by tak či tak asi nebol k dispozícii. Neviem, koho by som vybral za náhradníka. České obsadenie Boučkom sa mi nepáčilo, dali mu príliš detinský štýl prejavu. V origináli má skôr imidž á la roztržitý, nadšený adolescent, ktorý odmieta dospieť.
dvanásty Doktor (Peter Capaldi) - ideálne Štefan Kožka, jeho a Capaldiho hlas a štýl prejavu mi pripadajú veľmi podobné. Podľa mňa by to znelo fajn. Niekto mi raz navrhol, že aj Vladimír Jedľovský by sa možno hodil. Nie je to zlý nápad, ale tam sa trochu obávam toho, že by si Dvanásteho dávali ľudia do paralely s Housom (ktorého daboval práve Jedľovský).
vojnový Doktor (John Hurt) - hoci postava vystupuje iba v troch dieloch (dlhšie iba v jednom), vzhľadom na to, ako ju v nich hlasovo stvárnil Hurt, by sa mi tam najviac hodil František Kovár. Je tam potrebný hlas, ktorý vie byť hĺbavý a trošku melancholický, ale aj prívetivý k iným postavám.

Rose Tyler (Billie Piper) - vzhľadom na trochu hustý prízvuk tejto postavy to chce trošku špecifický hlas. Neviem, ktorú dabérku by som obsadil.
Martha Jones (Freema Agyeman) - možno Júlia Horváthová ? Je tam určitá podobnosť hlasov, ale toto rozhodne nie je moja definitívna voľba dabérky.
Donna Noble (Catherine Tate) - nemám momentálne nikoho vytipovaného pre túto kamošku desiateho Doktora. Nejaká dabérka v stredných rokoch, povedzme po štyridsiatke, s čulým ale nie príliš hlbokým hlasom.
Amy Pond (Karen Gillan) - s výberom dabérky pre túto postavu mám fakt problém. Musí to byť niekto, kto má dosť mlado znejúci hlas, ale taký, ktorý dokáže znieť mierne cholericky (postava je výrečná a niekedy sa mierne rozčuľuje).
Rory Williams (Arthur Darvill) - tu zatiaľ nemám nejaký ustálený návrh. Ešte stále uvažujem, ktorý z našich hercov by sa najviac blížil Darvillovmu hlasu. Môj predbežný výber je Vladimír Kobielský, ale tá rola asi potrebuje o niečo mladší hlas. Taký, ktorý vie presvedčivo zahrať aj zmätenosť a určitú otrávenosť.
Clara Oswald (Jenna Coleman) - Petra Vajdová. Tu je to podľa mňa dosť jasná voľba. Obe herečky majú dosť podobné farby aj rozsahy hlasov a sú aj podobného veku. Viem si ľahko predstaviť Vajdovej hlas v komediálnych aj vážnejších scénach s touto postavou.

P.S. Neviem, neviem, ako by to bolo s obsadzovaním klasických sérií. To je dobré štvrťstoročie veľmi rôznorodého materiálu. :) Ak nám robí problémy 10 rokov existujúci nasledovník, tých 25 a viac rokov by bola ešte väčšia fuška. :lol: Vzhľadom na svoj vek sa celý seriál vyvíjal súbežne s vývojom televíznej techniky a trendov, takže z desaťročia na desaťročie vie pôsobiť veľmi rôznorodo.
DubHand
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Štv 8.9.2016 18:08:57

Re: Pán času / Doctor Who

Poslaťod anderson » Štv 8.9.2016 20:53:59 quicklink

Keď vám teraz poviem, že minimálne jedna epizóda klasického DW má slovenský predrevolučný dabing, tak mi neuveríte, však ? :lol:

No, to je jedno, dôkazy nemám a tak skoro ani mať nebudem, tak sa vyjadrím aspoň k nápadu dabovať to v súčasnosti.

Viem si predstaviť, že by STV ako exkluzívny partner BBC niečo zo súčasných epizód kúpila. Ale neverím, že by to malo sledovanosť. Nie na Slovensku. Veď sa pozrite, čo za braky naše televízie šíria. Ktorý naozaj špičkový súčasný zahraničný seriál mal naposledy u nás taký úspech, že sme mohli kontinuálne sledovať všetky série a ešte aj v slušnom dabingu ? Nespomínam si...

A tuto Doktor, nakrúcaný od roku 1963 ? Tak to si dovolím vysloviť domnienku, že ani najmladší členovia dabingfóra sa jeho kompletnej slovenskej verzie nedožijú. Navyše je mytológia seriálu natoľko previazaná, že si nedokážem predstaviť slovenský preklad tak aby dával zmysel. Pozeral som to v českom dabingu a budem úprimný, nebolo to nič extra. A ani neviem o tom, že by na Slovensku existoval "doktorológ", čo by toto rozsiahle dielo celé poznal a obsiahol ho. Takže ja osobne som skeptik. Ale návrhy na dabing si prečítam rád.
Najdi svoji spásu, přepiš si to z pásu. "Sběratelům" přispěj a na nic se neptej. Když se budeš příliš ptát, bude tě to "NĚCO" stát. Obrázok
anderson
1100+
 
Príspevky: 1687
Registrovaný: Pia 17.12.2010 21:20:13

Re: Pán času / Doctor Who

Poslaťod DubHand » Štv 8.9.2016 22:59:17 quicklink

No veď práve, ani ja nie som ktovieaký optimista, čo sa tohto konkrétneho dabingu týka.

A tomu, že jeden starý diel raz nadabovali aj u nás, som ochotný veriť. Bolo to niečo zo 60. alebo 70. rokov ?
DubHand
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Štv 8.9.2016 18:08:57

Re: Pán času / Doctor Who

Poslaťod anderson » Pia 9.9.2016 06:23:01 quicklink

DubHand píše:...A tomu, že jeden starý diel raz nadabovali aj u nás, som ochotný veriť. Bolo to niečo zo 60. alebo 70. rokov ?


Ja tomu práveže neverím. Ale časom sa dopátram pravdy. Údajné odvysielanie malo byť na prelome 60. a 70. rokov. V dobovom programe som zatiaľ nenašiel absolútne nič čo by len vzdialene pripomínalo DW. Ale dovolil som si túto domnienku na základe svedectva jedného pamätníka vysloviť, nakoľko som svojho času neveril ani tomu, že u nás bolo odvysielaných zopár epizód tohto seriálu: The Invaders. V archíve STV sa ale dochovali a pritom v programe o tom nenájdete ani ň. Takže možno aj na tom DW môže niečo byť...
Najdi svoji spásu, přepiš si to z pásu. "Sběratelům" přispěj a na nic se neptej. Když se budeš příliš ptát, bude tě to "NĚCO" stát. Obrázok
anderson
1100+
 
Príspevky: 1687
Registrovaný: Pia 17.12.2010 21:20:13

Re: Pán času / Doctor Who

Poslaťod DubHand » Sob 10.9.2016 21:36:39 quicklink

O vysielaní seriálu The Invaders v tých rokoch mi hovorila príbuzná. Videla ho vtedy ako dieťa a dodnes si spomína, aké jej to pripadalo strašidelné. :lol: :)
DubHand
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Štv 8.9.2016 18:08:57


Späť na Všeobecne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

Style based on we_universal created by weeb.
Edited style & designed © 2011 by Piri.