Aktuálny čas je Štv 2.7.2020 20:44:16

[€] [i] [?]
ďakujeme, je nás už cez 2700! pridajte sa aj vy k nám na Facebooku!
Máte prehľad o slovenskom dabingu? Našli ste tu nezrovnalosti? Zaregistrujte sa a neváhajte prispievať aj vy!
Chcete mať prehľad o novinkách v dabingu? Prihláste sa na Facebook a sledujte nás!

TVORBA SLOVENSKÉHO DABINGU - ČO, KDE, KEDY, AKO, PREČO

Re: TVORBA SLOVENSKÉHO DABINGU - ČO, KDE, KEDY, AKO, PREČO

Poslaťod mato46 » Str 25.3.2015 22:30:21

U LaBeoufa som za Michala Hallona alebo Mareka Fašianga. Ale skôr Hallon.
mato46
500+

Poslaťod Dado » Str 25.3.2015 22:43:38

Ak majú dabingoví režiséri skutočne záujem obsadzovať dabérov aj podľa názorov ľudí, tak mi ten zákaz tvorby ankiet, v ktorých mali užívatelia fóra možnosť najjednoduchšie vyjadriť, kto by mal byť dvorným dabérom u jednotlivých hercov, príde ešte absurdnejší.
Dado
Moderátor

Poslaťod PeterSD » Str 25.3.2015 22:47:24

Kto chce, bude riešiť veci, ktoré sa riešia, kto chce nachádzať chyby, tak ich nájde. To platí všeobecne. ;) Uprednostnil by som radšej, aby sa riešili veci k danej téme.
Obľúbení režiséri: Zdeno Dřínovský, Ivo Tomeček, Anna Cicmanová, Viktor Kollár
PeterSD
Moderátor

Poslaťod PeterSD » Str 25.3.2015 22:59:34

mato46 píše:U LaBeoufa som za Michala Hallona alebo Mareka Fašianga. Ale skôr Hallon.

Bolo to pridané aj na FB.
PeterSD
Moderátor

Poslaťod Dado » Str 25.3.2015 23:04:18

Myslím, že práve ankety by boli tým najprostejším riešením danej témy. Mohli by sa ich zúčastniť viacerí aktívni užívatelia fóra, ktorí nenavštevujú pravidelne Facebook. Zároveň by mohli byť motiváciou k registrácii na fóre pre ďalších fanúšikov slovenského dabingu, čo by mohlo pomôcť aj samotnému fóru s dopĺňaním nových údajov o dabingu. A aj pre spomínaných tvorcov, ktorí by sa radi inšpirovali názormi fanúšikov, by bolo omnoho jednoduchšie navštíviť profil daného herca, kde bude hneď navrchu svietiť výsledok ankety, než o pár mesiacov hľadať na FB, kdeže len bol ten príspevok, v ktorom ľudia hovorili, kto by mal podľa nich dabovať LaBeoufa. To už nehovorím o snahe neustále preposielať názory medzi fórom a Facebookom, čo je nepochybne prospešné, no veľmi nepraktické.
Dado
Moderátor

Poslaťod Daber » Str 25.3.2015 23:07:02

Vezmem to teda od začiatku, televízia alebo distribučná spoločnosť po nakúpení práv zadávajú na výrobu niektorej zo spoločností, s ktorými spolupracuje. Televízie zvyknú aj podpisovať so „svojimi“ štúdiami zmluvy, kde sa počas určitého obdobia zaväzujú vyrobiť určité množstvo hodín dabingu. O niečo komplikovanejšie je to v prípade dabingov do kina – zvlásť animovaných filmov. Tam je zadávateľom priamo zahraničná firma ako napr. Disney alebo Pixar. Výroba prebieha po dôkladnom kastingu na všetky role, obsadenie sa schvaľuje v zahraničí a všetko je kontrolované supervízorom, ktorý býva fyzicky prítomný v štúdiu počas dabingu. Všetko sa stráži, zväčša sa ide doslova po vetách a „piluje sa“ každá replika. Aby sa predchádzalo pirátstvu, obraz je popísaný rôznymi kódmi a nápismi s copyrightom, často nebýva vo veľmi dobrej kvalite, niekedy je dokonca čiernobiely. Pri takýchto filmoch je výroba časovo náročnejšia. V tom klasickom prípade – teda pri televíznom dabingu – trvá tento proces (od samotného prekladu až po kontrolné premietanie) v priemere dva týždne. Preklad každého filmu je tiež daný jeho náročnosťou, trvá niekoľko dní (dajme tomu 2-5), po ňom nasleduje úprava dialógov, ktorá je extrémne dôležitá. Kvalitná úprava spolu s kvalitným prekladom udáva smer aj samotnej výrobe, pretože nie je nič horšie ako pasovať sa s nekvalitným prekladom a zle upravenými dialógmi. Dialógy sa taktiež upravujú aj niekoľko dní, pri tejto činnosti sa veľmi hodí praktická skúsenosť. Aj preto medzi mnohých najlepších úpravcov patria práve niektorí herci. Kvalitná úprava dialógov umožní dabingovým hercom naplno sa sústrediť na herecký výkon, prirodzene sa zavesia na svoje alter ego a nerušene sa mu prispôsobia. Herci trávia v štúdiu podstatne menej času ako kedysi, keď bolo nevyhnutné nahrávať dialógy kolektívne. Je však prínosné – najmä pri ukecaných filmoch, ktoré stoja na dialógoch, keď sa herci v tom štúdiu naozaj zídu a nahrávajú dialógy spolu. Z vlastnej skúsenosti môžem pvedať, že to človeka tlačí k lepším výkonom a je príjemné vzájomne sa počúvať a reagovať na seba než len v rýchlosti si prečítať dialógy, na ktoré reaguje moja postava. Nie vždy je však možné zladiť dvoch ľudí, zvlášť pri skúškach v divadle, či dnešnej časovo náročnej výrobe pôvodných seriálov. Váčšinou je film nadabovaný (samozrejme podľa náročnosti a stopáže) za jeden – dva dni. So seriálmi, hlavne telenovelami, to býva o niečo komplikovanejšie. Niekedy sa filmy zvyknú aj spájať – či už z časových alebo finančných dôvodov. Vtedy je možné vytvoriť aj pomerne rozmanité obsadenie. Ak vám niekto urobí hlavnú rolu v jednom filme, môžete ho okamžite obsadiť na menšiu postavu v ďalšom filme.

Poďme teda k samotnému obsadzovaniu jednotlivých postáv. Nemôžem hovoriť za všetkých, ale princíp býva rovnaký. Režisér si vytvorí akýsi zoznam, priradí si viac mien ku každej postave, pretože sa môže stať, že niektorí naozaj nie sú k dispozícii. Obsadzuje sa aj podľa farby hlasu, podľa hereckého typu, prejavu. Občas sa vo filme vyskytne natoľko výrazná postava, že si ju okamžite spojíte s nejakým konkrétnym slovenským hercom. Občas sa používajú narážky, že sa obsadzuje podľa kamarátstiev a rodinnej príslušnosti, ale nemám ten pocit. Ja osobne účelové kamarátstva neuznávam a obsadzovať podľa toho dabing by bolo značne utopické. Áno, stane sa, že sa v štúdiu stretne manžel s manželkou, napríklad režiséri Peter Rašev a Štefan Mandžár a ich manželky Ľubica Blaškovičová a Ľudmila Mandžárová. Ale prečo by svoje polovičky neobsadili, keď to boli fantastické dabingové herečky s nádhernými hlasmi a skvelým hereckým prejavom? Obsadenie by malo byť pestré, každý by si mal ustrážiť či sa mu v dialógoch nestretnú herci s príliš rovnakou farbou hlasu, divák ich totiž musí vedieť rozlíšiť. Preto by mal byť dobrý dabing niečo ako rozhlasová hra, veľa ľudí predsa vníma televíziu iba ako kulisu. Je obrovské plus, ak režiséri nepracujú iba s určitým zúženým okruhom ľudí. Ale pozor! Dobré obsadenie je iba polovicou úspechu. Pred niekoľkými rokmi mi jeden pán s istotou v hlase oznámil, že herci pri dabingu iba čítajú. Rýchle čítanie je však iba jednou z mála úloh, ktorú musí dobrý dabingový herec stihnúť súčasne s tým, aby rolu odohral, bol synchrónny a dokonale sa prispôsobil originálu. Ide stále o herecký výkon (a mikrofón je v tomto nemilosrdný, odhalí všetko), nie iba o rýchle čítanie. Paradoxne mnoho fantastických divadelných, alebo filmových hercov dabing jednoducho nemôžu robiť, pretože to jednoducho nezvládnu. Herec v štúdiu vidí iba svoje scény, môžu mu uniknúť niektoré súvislosti a preto je skvelé ak režisér aspoň v krátkosti vysvetlí o čo ide a prečo daná postava koná tak, ako koná. V tom bol skvelý napr. už vyššie zmienený Peter Rašev. No, stalo sa mi (a určite nebudem sám), že mi jeden režisér pustil scénu, kde sa hádali dvaja černosi, nevedel som meno postavy, ešte aj časový kód mi povedal iný a keď som sa zmätený opýtal ktorého z nich vlastne dabujem, tak mi sucho odvetil: "Veď toho černocha." Sú režiséri, ktorí sa hrajú s každým detailom a i napriek tomu si dokážu udržat svižné pracovné tempo a sú aj takí, ktorí si prídu posedieť a postrážiť synchrón.

Čo sa týka dodržiavania "dabérov" na ich zahraničných hercov, niekedy to môže byť aj na škodu. Na Slovensku sa to dodržiava (hlavne v posledných rokoch) minimálne. V ČR je to iné, stráži sa to viac a tých spojení je za tie roky už mnoho. Sú však režiséri, ktorí o nejakých spojeniach nechcú ani počuť, neuvedomujú si to, alebo im na tom príliš nezáleží. Divák si však na tieto prípadné spojenia rýchlo zvyká a preto viem pochopiť rozhorčenie v prípade zmeny. Takisto čo sa týka seriálov, je risk nedodržať spojenie z predchádzajúcich sérií, k takýmto preobsadeniam by malo dochádzať (a verím tomu, že sa tak aj deje) iba v krajných prípadoch. Bolo by samozrejme neadekvátne obsadiť na 25-ročného Harrisona Forda v starom filme napr. Petra Rúfusa. V takom prípade je vhodné zvoliť človeka, ktorý vekovo odpovedá tej konkrétnej postave. Taktiež by dospeláci nemali dabovať malé deti, ženy okolo 35-45 rokov by nemali dabovať dôchodkyne, som za to, aby mali postavy vekovo primerané hlasy. Dabing musí znieť prirodzene a nesmie diváka rušiť. Veď vždy ide o to, aby sme to "nepokazili" zahraničným hercom, musíme hrať len tak, ako oni. Preto je táto práca kreatívna len do určitej miery. Často sa stretávam s názorom, že ide iba o techniku a že toto nie je umelecká činnosť, musím s týmto však vyjadriť svoj nesúhlas. Dabing už nie je taký "skrytý" ako kedysi. Diváci sa aktívne zaujímajú o jeho výrobu, zákulisie a spôsob obsadzovania a preto nám niekedy vidia takpovediac do kuchyne o niečo viac, ako by sme si niekedy želali. I keď spätná väzba je pre tvorcov a hercov fantastická a dnes aj ľahko dostupná.

P.S. K dabingu novej série CSI: Las Vegas sa vyjadriť bohužiaľ neviem, ani mi to neprináleží. Nepočul som ho, ani som sa na ňom nijak nepodieľal. Neviem čoho sa týkala tá kritika. K Patricii Arquette by sa mne osobne najviac hodila Andrea Karnasová.

Snáď som vás príliš nenudil a niektorí ste vydržali čítať, ale ja som vás varoval, že neviem byť stručný. Ak máte ešte nejaké otázky, pýtajte sa. Ak viem, odpoviem. Pokojne aj cez súkromné spávy, vôbec ma to neobťažuje.

D. Kinski
Daber

Poslaťod PeterSD » Str 25.3.2015 23:16:20

Dado513 píše:Myslím, že práve ankety by boli tým najprostejším riešením danej témy. Mohli by sa ich zúčastniť viacerí aktívni užívatelia fóra, ktorí nenavštevujú pravidelne Facebook. Zároveň by mohli byť motiváciou k registrácii na fóre pre ďalších fanúšikov slovenského dabingu, čo by mohlo pomôcť aj samotnému fóru s dopĺňaním nových údajov o dabingu. A aj pre spomínaných tvorcov, ktorí by sa radi inšpirovali názormi fanúšikov, by bolo omnoho jednoduchšie navštíviť profil daného herca, kde bude hneď navrchu svietiť výsledok ankety, než o pár mesiacov hľadať na FB, kdeže len bol ten príspevok, v ktorom ľudia hovorili, kto by mal podľa nich dabovať LaBeoufa. To už nehovorím o snahe neustále preposielať názory medzi fórom a Facebookom, čo je nepochybne prospešné, no veľmi nepraktické.

Viem, že to myslíš v dobrom. Tie ankety zamietli admini. Ja s tým nič neurobím. Tiež máme svoje pokyny a musíme sa ich držať. Tvorcovia chodia tu a aj na fb. Profily budeme tvoriť tak, aby si ch mohli tvorcovia v pohode zhliadnuť a podľa toho usúdiť, koho obsadia. Konzultujeme o tom s tvorcami. Namiesto ankety, môžu užívatelia na fore písať vždy svoje návrhy a postrehy do profilu. Na základne toho si to potom majiteľ profilu môže očíslovať poradie debérov a tým pádom bude jasné, kto by mal byť uprednostnený (ak to bude možné, zo strany dabéra, či bude môcť atď.) v dabingu. Budem sa snažiť veci robiť tak, aby vyhoveli všetkým.
PeterSD
Moderátor

Poslaťod Dado » Štv 26.3.2015 00:14:11

Viem, že to zamietli admini (alebo admin...), ibaže to bolo pred pár mesiacmi a myslím, že z možných argumentov (aj keď s väčšinou z nich osobne nesúhlasím), ktoré podporovali ich zrušenie, má po vzniku tejto snahy angažovať do výberu dabérov aj samotných fanúšikov, opodstatnenie už len jeden. A tým argumentom je nadmerné vytváranie ankiet aj v profiloch hercov, kde nemajú takmer žiadnu výpovednú hodnotu. Som toho názoru, že práve to bol ich jediný výrazný problém. Aj ten by sa však dal vyriešiť tak, že právo vytvárať ankety by mali len moderátori fóra, pričom ostatní užívatelia by im v prípade záujmu o vytvorenie hlasovania písali návrhy prostredníctvom súkromných správ.

Samozrejme, vyjadriť svoj názor sa dá aj slovne v profiloch hercov. Lenže o to práve ide, je to len názor, ktorý autor profilu môže, no nemusí akceptovať. Som si takmer istý, že aj keby som sa teraz vyjadril v profile nejakého herca, kde neprebehla anketa, že na 1. miesto by som zvolil iného dabéra, aký tam teraz figuruje, jeho autor by nezmenil absolútne nič (sám sa priznám, že nebyť ankety, tak Dwayne Johnson by mal dodnes ako dvorného dabéra zaznačeného Emanuela Hasona, aj keby sa mi tam ozvalo pár ľudí, ktorí by na to miesto navrhovali Martina Kaprálika). Z takého dôvodu nevidím veľký zmysel v tom, aby som sa snažil písať do profilu herca svoj názor a dôvody, prečo si myslím práve to. Z toho mi vychádza, že anketa je za takýchto okolností tým najjednoduchším a najspravodlivejším riešením otázky dvorného dabéra (niečo ako voľby, tu si však asi dabingoví herci nebudú "kupovať" hlasy rozdávaním kvetov na MDŽ :D). Človek nemusí nič písať, nič zdôvodňovať, proste zahlasuje a počká na výsledok. Ak sa mu nepáči, má smolu, rozhodol predsa hlas väčšiny.

Ako som už napísal predtým, osobne si veľmi cením tvoju snahu priniesť sem názory ľudí z FB a naopak, ibaže je to hrozná piplačka, ktorá ťa nebude baviť večne, pokiaľ sa do tejto snahy neangažujú a nepomôžu aj ostatní moderátori. Myslím, že tí, ktorí sú ochotní vyjadriť sa na FB, nebudú mať problém zaskočiť sem, venovať minútu registrácii a potom zahlasovať za svojho favorita. Navyše, ako som už spomínal, mohlo by to priniesť nové sily, ktoré by pomohli chodu celého fóra, predovšetkým jeho aktuálnosti. Pokiaľ ani tieto dôvody nedokážu presvedčiť admina, ktorý z akéhosi dôvodu tie ankety zakázal, že jeho rozhodnutie spred pár mesiacov je v súčasnosti skôr na škodu, tak už skutočne nevidím žiadny zmysel v snahe prichádzať s nápadmi, ktoré by mali pozitívny dopad na celé dabingforum.
Dado
Moderátor

Poslaťod PeterSD » Štv 26.3.2015 00:22:01

Padla tu veľmi dôležitá otázka: ,, Prečo diskusia na FB a nie aj na fore? "

Veci ohľadom dabingu, jeho tvorby a vecí, ktoré s tým súvisia, sú veľmi dôležité nie len pre nás, ale hlavne aj pre štúdia a tvorcov dabingu. Niektorí si myslia, že je lepšie, ak sa o všetkom diskutuje na fore. Áno, je dobré, ak sa o tom diskutuje aj tu, no tvorcovia si to iba prečítajú a to je všetko. Sám som si kládol rovnakú otázku, akú kladiete nám. Prečo nie tu, prečo tam, či si tvorcovia prezerajú profily, či si prezerajú sekciu nenadabované filmy? Čo je pre nich dôležité a najpodstatnejšie, je to, o čom sa diskutuje na facebookovej stránke nášho dabingfora.
Hneď vám na to aj odpoviem. Tvorcovia a dabingové štúdia dávajú prednosť sociálnej sieti preto, pretože sa tam ľudia neskrývajú pod nickami, ako na dabingore, čo je pre diskusiu veľmi dôležité. Tvorcovia s väčšou chuťou odpovedia na otázky napr. Michalovi Hallonovi, ako napr. ,,čarodejníkovi". Nebudú diskutovať s nikým, kto je na dabingfore pod nickom. Niekomu to možno príde nelogické alebo smiešne, ale je to tak. Ale to neznamená, že dabingforum nie je taktiež dôležité. Je to tak, ako som už predtým spomínal.
,, Kto chce riešiť danú tému a danú problematiku, bude ju riešiť, kto chce hľadať chyby, nájde ich."

Preto treba brať do úvahy aj to a nezanevierať na všetko a všetkých a nenechať sa ovplyvňovať zbytočnými a nepodstatnými názormi, ktoré nie sú k téme, ale mimo nej.

P.S. 1 Tvorcami a štúdiami sa nemyslia, iba štúdio Daniela, ale aj iné štúdia a ľudia, ktorí pracujú v dabingovom prostredí.

P.S. 2 Návšteva Daniely sa uskutoční v polovičke Apríla.
PeterSD
Moderátor

Poslaťod PeterSD » Štv 26.3.2015 00:27:59

Dado513 píše:Viem, že to zamietli admini (alebo admin...), ibaže to bolo pred pár mesiacmi a myslím, že z možných argumentov (aj keď s väčšinou z nich osobne nesúhlasím), ktoré podporovali ich zrušenie, má po vzniku tejto snahy angažovať do výberu dabérov aj samotných fanúšikov, opodstatnenie už len jeden. A tým argumentom je nadmerné vytváranie ankiet aj v profiloch hercov, kde nemajú takmer žiadnu výpovednú hodnotu. Som toho názoru, že práve to bol ich jediný výrazný problém. Aj ten by sa však dal vyriešiť tak, že právo vytvárať ankety by mali len moderátori fóra, pričom ostatní užívatelia by im v prípade záujmu o vytvorenie hlasovania písali návrhy prostredníctvom súkromných správ.

Samozrejme, vyjadriť svoj názor sa dá aj slovne v profiloch hercov. Lenže o to práve ide, je to len názor, ktorý autor profilu môže, no nemusí akceptovať. Som si takmer istý, že aj keby som sa teraz vyjadril v profile nejakého herca, kde neprebehla anketa, že na 1. miesto by som zvolil iného dabéra, aký tam teraz figuruje, jeho autor by nezmenil absolútne nič (sám sa priznám, že nebyť ankety, tak Dwayne Johnson by mal dodnes ako dvorného dabéra zaznačeného Emanuela Hasona, aj keby sa mi tam ozvalo pár ľudí, ktorí by na to miesto navrhovali Martina Kaprálika). Z takého dôvodu nevidím veľký zmysel v tom, aby som sa snažil písať do profilu herca svoj názor a dôvody, prečo si myslím práve to. Z toho mi vychádza, že anketa je za takýchto okolností tým najjednoduchším a najspravodlivejším riešením otázky dvorného dabéra (niečo ako voľby, tu si však asi dabingoví herci nebudú "kupovať" hlasy rozdávaním kvetov na MDŽ :D). Človek nemusí nič písať, nič zdôvodňovať, proste zahlasuje a počká na výsledok. Ak sa mu nepáči, má smolu, rozhodol predsa hlas väčšiny.

Ako som už napísal predtým, osobne si veľmi cením tvoju snahu priniesť sem názory ľudí z FB a naopak, ibaže je to hrozná piplačka, ktorá ťa nebude baviť večne, pokiaľ sa do tejto snahy neangažujú a nepomôžu aj ostatní moderátori. Myslím, že tí, ktorí sú ochotní vyjadriť sa na FB, nebudú mať problém zaskočiť sem, venovať minútu registrácii a potom zahlasovať za svojho favorita. Navyše, ako som už spomínal, mohlo by to priniesť nové sily, ktoré by pomohli chodu celého fóra, predovšetkým jeho aktuálnosti. Pokiaľ ani tieto dôvody nedokážu presvedčiť admina, ktorý z akéhosi dôvodu tie ankety zakázal, že jeho rozhodnutie spred pár mesiacov je v súčasnosti skôr na škodu, tak už skutočne nevidím žiadny zmysel v snahe prichádzať s nápadmi, ktoré by mali pozitívny dopad na celé dabingforum.

S tými anketami to skúsim prediskutovať s kolegami, no nič ti nesľubujem.
PeterSD
Moderátor

PredchádzajúciĎalší

Späť na Otázky a odpovede

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

Style based on we_universal created by weeb.
Edited style & designed © 2011 by Piri.