Aktuálny čas je Štv 28.3.2024 21:16:20

[€] [i] [?]
ďakujeme, je nás už cez 3200! pridajte sa aj vy k nám na Facebooku!
Máte prehľad o slovenskom dabingu? Našli ste tu nezrovnalosti? Zaregistrujte sa a neváhajte prispievať aj vy!
Chcete mať prehľad o novinkách v dabingu? Prihláste sa na Facebook a sledujte nás!

Odstrihávanie titulkov

Re: Odstrihávanie titulkov

Poslaťod Peter » Uto 14.4.2015 23:26:09 quicklink

Budem trochu ironický, ale ja by som sa chcel televízií opýtať, či časom neplánujú odstrihávať aj začiatočné titulky? Ani tie netreba, načo? Najlepšie by bolo, keby prvá veta padla ešte predtým, ako sa stihne na obrazovke zjaviť logo televízie. Koniec irónie. K téme "nemých" titulkov na Joj. Povedal by som, že štúdio rezignovalo na načítavanie práve kvôli tomu odstrihávaniu záverečných titulkov. Ak nie sú informácie na konci, nemusia byť ani na začiatku. Ale možno je to inak.
Peter
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Pon 2.1.2012 22:09:46

Re: Odstrihávanie titulkov

Poslaťod Peter » Uto 14.4.2015 23:42:05 quicklink

Apropo, čítanie tvorcov dabingu na začiatku je niečo, čo už napríklad Markíza zažila a to pri telenovelách spoločnosti Telemundo, ktoré okrem jedného titulu, nemali nikdy záverečné titulky, preto to v Artefakte vyriešili takto. Pre zaujímavosť spomeniem, že prvá takáto telenovela bola Skrytá vášeň, pričom prvých 30 častí neboli vymenovaní tvorcovia dabingu, ako keby čakali, kedy sa objaví diel, ktorý bude mať záverečné titulky. :) Pri 31. časti si uvedomili, že takýto diel nebude nikdy a preto začali menovať tvorcov na začiatku. Pri ďalších novelách od Telemunda už boli poučení a štáb sa uvádzal celý čas na začiatku. Posledný takýto titul bol Naučím ťa milovať. Po prechode telenoviel na Doma, prebrali telemunďácke tituly iné štúdiá a tie sa teda niečím takým ako uvádzanie štábu, vôbec nezaoberali.
Peter
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Pon 2.1.2012 22:09:46

Re: TVORBA SLOVENSKÉHO DABINGU - ČO, KDE, KEDY, AKO, PREČO

Poslaťod Pedant » Ned 26.4.2015 13:23:23 quicklink

Pedant píše:A čo tak opýtať sa priamo na návšteve v DAB-Daniela, čo je dôvodom odstrihávania titulkov? Chcú to tak televízie, či štúdiá? A pripadá štúdiu normálne, že tvorcovia ostanú neznámi?


Bola návšteva v DAB-Daniela a zaznela taká otázka, alebo to už vyšumelo?
Pedant
 
Príspevky: 39
Registrovaný: Str 20.7.2011 06:39:30

Re: Odstrihávanie titulkov

Poslaťod kubikdulik » Ned 26.4.2015 15:02:09 quicklink

Taky by mě to zajímalo...
kubikdulik
100+
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pia 14.9.2012 10:27:46

Re: Odstrihávanie titulkov

Poslaťod lubo » Ned 26.4.2015 21:29:51 quicklink

Štúdio s tým nemá nič spoločné, je to vec televízie. čiže nič nevyšumelo, osobne som sa na to opýtal. Avšak, ak by ste sa chceli v budúcnosti zúčastniť tretej návštevy štúdia, tak môžete VY klásť otázky priamo fundovaným ľuďom. Je však škoda, že z radov stálych návštevníkov tohto fóra, aspoň doteraz, bol záujem o exkurziu menší ako z radov ľudí, ktorí navštevujú len našu stránku na facebooku. Ono, potom by tá diskusia v štúdiu bola ešte zaujímavejšia ako bola včera. Viem to preto, lebo som tam bol ako zástupca tohto fóra.
Obľúbené dabérky: S.Norisová, Z.Studénková, E.Vášáryová, D. Mórová, K.Magálová, H.Krajčiová, K.Turjanová,P.Vajdová, Z.Porubjaková, D.Mackovičová, J.Wagnerová, T.Pauhofová, Z.Fialová, H.Mičkovicová, K.Šulajová, R.Rundová, E.Podzámska, B.Chlebcová.
lubo
Facebook tím
 
Príspevky: 1142
Registrovaný: Ned 21.8.2011 17:56:04

Re: Odstrihávanie titulkov

Poslaťod Hurvino » Pon 27.4.2015 21:58:55 quicklink

lubo píše:Štúdio s tým nemá nič spoločné, je to vec televízie.


Tak proč se poslední dobou setkávám s případem, že ani na DVD nejsou namluveny titulky? Tvůrci i dabéři chybí. To není věcí televize. Prostě studia už ty titulky nenamlouvají. TO bylo nutné se zeptat. PROČ je tomu tak?

Já se na návštěvu z časoprostorových důvodů nedostanu, takže můžu apelovat na kladení otázek jenom takhle. :(
Rudiger, ty ma raz privedieš do hrobu!
Hurvino
700+
 
Príspevky: 745
Registrovaný: Uto 28.12.2010 11:01:09

Re: Odstrihávanie titulkov

Poslaťod Pedant » Pon 27.4.2015 23:04:02 quicklink

lubo píše:Štúdio s tým nemá nič spoločné, je to vec televízie. čiže nič nevyšumelo, osobne som sa na to opýtal. Avšak, ak by ste sa chceli v budúcnosti zúčastniť tretej návštevy štúdia, tak môžete VY klásť otázky priamo fundovaným ľuďom. Je však škoda, že z radov stálych návštevníkov tohto fóra, aspoň doteraz, bol záujem o exkurziu menší ako z radov ľudí, ktorí navštevujú len našu stránku na facebooku. Ono, potom by tá diskusia v štúdiu bola ešte zaujímavejšia ako bola včera. Viem to preto, lebo som tam bol ako zástupca tohto fóra.


Povinnosti ma zaviali na čas za hranice Slovenska a ísť stovky kilometrov kvôli otázke, kto zodpovedá za odstrihnutie titulkov, je pre človeka na voľnej nohe predsa len veľký luxus. Zažil som v závere 90.rokov "školu dabingu", takže o tom, ako to v štúdiách funguje, mám aspoň nejakú predstavu. Ale k veci - z odpovede vyplýva, že štúdio dodá televízii kompletku aj s menami tvorcov a až tam niekde je niekto, kto urobí cvak?
Pedant
 
Príspevky: 39
Registrovaný: Str 20.7.2011 06:39:30

Re: Odstrihávanie titulkov

Poslaťod lubo » Uto 28.4.2015 13:38:58 quicklink

Áno, štúdio v prípade celovečerných filmov dodáva filmy s nahovorenými záverečnými titulkami - dabéri a štáb. V prípade seriálov sa tam dáva len názov štúdia.
Obľúbené dabérky: S.Norisová, Z.Studénková, E.Vášáryová, D. Mórová, K.Magálová, H.Krajčiová, K.Turjanová,P.Vajdová, Z.Porubjaková, D.Mackovičová, J.Wagnerová, T.Pauhofová, Z.Fialová, H.Mičkovicová, K.Šulajová, R.Rundová, E.Podzámska, B.Chlebcová.
lubo
Facebook tím
 
Príspevky: 1142
Registrovaný: Ned 21.8.2011 17:56:04

Re: Odstrihávanie titulkov

Poslaťod lubo » Uto 28.4.2015 13:41:08 quicklink

Hurvino píše:
lubo píše:Štúdio s tým nemá nič spoločné, je to vec televízie.


Tak proč se poslední dobou setkávám s případem, že ani na DVD nejsou namluveny titulky? Tvůrci i dabéři chybí. To není věcí televize. Prostě studia už ty titulky nenamlouvají. TO bylo nutné se zeptat. PROČ je tomu tak?

Já se na návštěvu z časoprostorových důvodů nedostanu, takže můžu apelovat na kladení otázek jenom takhle. :(


To je mi jasné, keď niekto nie je v SR, že nepôjde na exkurziu, apeloval som na všetkých členov tohto fóra a myslím si, že 75 % najaktívnejších členov tohto fóra býva na Slovensku.
Obľúbené dabérky: S.Norisová, Z.Studénková, E.Vášáryová, D. Mórová, K.Magálová, H.Krajčiová, K.Turjanová,P.Vajdová, Z.Porubjaková, D.Mackovičová, J.Wagnerová, T.Pauhofová, Z.Fialová, H.Mičkovicová, K.Šulajová, R.Rundová, E.Podzámska, B.Chlebcová.
lubo
Facebook tím
 
Príspevky: 1142
Registrovaný: Ned 21.8.2011 17:56:04

Re: Odstrihávanie titulkov

Poslaťod kubikdulik » Pia 1.5.2015 00:59:50 quicklink

V případě "moderní doby ustřihávání titulků" může studio nechat namluvit endcdredit na začátku, pokud to prostor dovolí, případně na úplném konci před titulky, pokud to prostor dovolí, tzn. nejsou tam dialogy.

Nezodpovězená otázka tedy zní: proč to tak studio tedy nedělá? V případě JOJky Danilela titulky nenamlouvá vůbec, protože některé dabingy už koupila a odvysílala RTVS s JOJka tam neměla vůbec žádné informace.
kubikdulik
100+
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pia 14.9.2012 10:27:46

PredchádzajúciĎalší

Späť na Mimo témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

Style based on we_universal created by weeb.
Edited style & designed © 2011 by Piri.