Aktuálny čas je Ned 25.7.2021 15:28:07

[€] [i] [?]
ďakujeme, je nás už cez 2900! pridajte sa aj vy k nám na Facebooku!
Máte prehľad o slovenskom dabingu? Našli ste tu nezrovnalosti? Zaregistrujte sa a neváhajte prispievať aj vy!
Chcete mať prehľad o novinkách v dabingu? Prihláste sa na Facebook a sledujte nás!

Čo je to postsynchrón

Čo je to postsynchrón

Poslaťod Piri » Pia 30.12.2016 19:06:03

Rozdiel medzi klasickým dabingom a postsynchrónom

Postsynchrón (angl. post-synchronisation/post-sync) je filmová metóda dodatočného ozvučenia filmu (efekty, hudba, hlas). Dabingový (hlasový) mix prebieha pri samotnej výrobe filmu - masteringu, dabing sa mixuje spolu so zvukovými efektmi. Samotný postup dabovania je totožný s klasickým dabingom (výstup hercov - slučky), rozdiel je však v mixovaní finálnej stopy. Dôvod štúdiového nahrávania dialógov je v prvom rade kvôli rôznym ruchom, v minulosti aj kvôli hluku filmových kamier, v druhom rade kvôli mixovaniu do priestorového zvuku DD alebo DTS a rôznym efektom. Stručne povedané, postsynchrón (v zmysle dabingu) sú dialógy v pôvodnej tvorbe samotného diela (herci dabujú samých seba, prípadne niekto iný), už bez rozdielu, koľko sa takých postsynchrónov pre film vyrobí (jazykové verzie). Postsynchrón sa to nazýva preto, lebo je to určitá synchronizácia s niečim (v tomto prípade s obrazom) a POST znamená "po" niečom - dodatočne.

Príklad postsynchrónov: Perinbaba, Kráľ Drozdia brada, Teta, Jánošík (1962) a všetka ďalšia pôvodná slovenská tvorba (napr. animované rozprávky).

Klasický dabing sa mixuje na už existujúcu zvukovú stopu, pritom sa pôvodné hlasy stlmia alebo inak odstránia, prípadne sa dabuje na sólo stopu, ak je film dodaný oddelene. Z tohto dôvodu sa často stáva, že pôvodný zvuk na pozadí je nevýrazný oproti dabovaným hlasom, resp. oproti originálu (avšak aj tento neduh sa dá odstrániť).

Filmová produkcia obsahuje nasledovné audio stopy: dialógy, ADR, efekty, ruchy a hudbu.

Pozri aj: Postsynchrón na Wiki, Dubbing (po anglicky) na Wiki
obľúbené štúdiá - Maya, Elvia, Lenox, Pódium, Dimas, Daniela :: obľúbení dabéri - Ľ. Mandžárová, E. Podzámska, M. Sládečková, K. Magálová, D. Jamrich, P. Rúfus, B. Farkaš, M. Landl, I. Romančík, D. Szabó, J. Vajda, R. Stanke, J. Kroner a iní.
Obrázok užívateľa
Piri
Head admin
 
Príspevky: 589
Registrovaný: Štv 27.1.2011 23:26:38
Bydlisko: Bratislava

Späť na Postsynchróny

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

[ Podporte nás nákupom na ALZA.SK ]
Style based on we_universal created by weeb.
Edited style & designed © 2011 by Piri.