Aktuálny čas je Štv 28.3.2024 22:04:31

[€] [i] [?]
ďakujeme, je nás už cez 3200! pridajte sa aj vy k nám na Facebooku!
Máte prehľad o slovenskom dabingu? Našli ste tu nezrovnalosti? Zaregistrujte sa a neváhajte prispievať aj vy!
Chcete mať prehľad o novinkách v dabingu? Prihláste sa na Facebook a sledujte nás!

Nie je čas zomrieť / No Time to Die °

Re: Nie je čas zomrieť / No Time to Die

Poslaťod harryblock » Pon 2.5.2022 13:22:53 quicklink

Dobry deň páni, režiu tohoto dabingu som robil ja - Roman Ďuriš. Bonda som zmenil, pretože som to nevnímal ako JOJkarsku sériu, ktorej sa musím prispôsobovať a Janko Galovovič sa mi na takehoto chlapaka jednoducho nehodí(nahrával som s ním Craiga napr. v Knives out a bolo ťažké dostať ho do Craigovych polôh, má jeho distingvovanosť, ale nie chlapáckosť). Za dva roky tie filmy kúpi Markíza a spraví si svoj vlastný dabing s úplne iným hlasom, je to bežná prax (mám vám dat zoznam filmov kde sa zmenil dabing akonáhle sa zmenil vysielateľ?). Milo Kral nebol na casting na Craiga ani pozvany, lebo v Bondovskej serii robil predišlich Bondov (vravel mi ze daboval Brosnana aj Conneryho), čiže JOJka tam chcela silou mocou nový hlas. Pozrite si to, prosím, nezaujato, a dajte mi potom vedieť, že čo si o tom myslíte. Ďakujem veľmi pekne.
harryblock
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Uto 2.7.2019 00:20:57

Re: Nie je čas zomrieť / No Time to Die

Poslaťod PeterSD » Pon 2.5.2022 14:16:44 quicklink

V prvom rade tu vítam tvorcov zo štúdia, ktorí sem uviedli ich pohľad na danú problematiku k danému dabingu pre HBO MAX.

Čo sa týka dabingu jednotlivých bondoviek od herca Pierca Brosnana až po Daniela Craiga, ktorý je momentálne dostupný na HBO Max, tak je z dielne TV JOJ a HBO ho kúpilo a legitimizovalo. To, že vzniklo nové obsadenie, ktoré nekorešponduje s predošlými časťami, ktoré už na HBO Max sú, je chybou aj HBO pretože to neustrážili (ignorovali).

Aký divácky zážitok bude mať potom divák, ak si pozrie 4 filmy na HBO Max s Gallovičom a v najnovšej časti už s Milom Kráľom?
Obľúbení režiséri: Zdeno Dřínovský, Ivo Tomeček, Anna Cicmanová, Viktor Kollár, Štefan Mandžár, Ján Zeman, Michal Hallon
PeterSD
Administrátor
 
Príspevky: 2463
Registrovaný: Sob 9.7.2011 15:26:55
Bydlisko: BA

Re: Nie je čas zomrieť / No Time to Die

Poslaťod fajnes » Pon 2.5.2022 16:48:08 quicklink

Pani Majer, pán Ďuriš, pozdravujem vas, a velmi ocenujem vase zapojenie sa do debaty a ochotu si zobrat konstruktivny feedback.

Co sa tyka Fast 9 (https://www.dabingforum.sk/viewtopic.php?f=119&t=10654), reziser Michal Hallon doslova 85% okopiroval obsadenie z predoslych filmov dabovanych Danielou na JOJ. A boli na to pozitivne ohlasy, resp. tym, ze nenajdete ziadne negativne si mozeme z toho vydedukovat, ze boli prevazne pozitivne. :)

Presne v tomto povazujem ulohu Dabingfora za velmi prospesnu pre tvorcov, ze si reziser/produkcny/dramaturg vie lahko spravit domacu ulohu, ked vytvara dabing zabehnutej serie alebo casto sa takto postupuje aj pri redabingoch. Vacsinou sa dba aspon na hlavne postavy bud obsadenim rovnakeho herca alebo jeho alternovanym daberom. Vsetky potrebne informacie o obsadeni filmov / hercov su lahko dostupne tu, nemusite mat ani vlastne dramaturgicke zoznamy.

"Pán Anderson", to ma pobavilo, lebo hned v hlave pocujem Topolskeho a zhodou okolnosti prave redabingy Matrixov od vas ste v Sunrise obsadili uctyhodne. Dalsi priklad, kde ste si spravili domacu ulohu na vybornu a zohnali hercov vsetkych hlavnych postav a aj velku cast vedlajsich.

https://www.dabingforum.sk/viewtopic.ph ... lit=matrix

Co sa tyka konkurencie studii, to prave vy v Sunrise ste priniesli sviezi vietor do dabingoveho prostredia, ktory po odchode Dimasu z filmovych dabingov vznikol. V ramci tohto fora nedochadza, dovolim si tvrdit, k protezovaniu nikoho. Ide skor o to, kolko studii komunikuje s administratormi/dalsimi fanusikmi, resp na socialnych sietach. Tam ste na tom oproti vacsine studii tiez slusne. Ludia co tu diskutuju, su v drvivej vacsine bezni fanusikovia, a castokrat pracujeme len s domnienkami, kedze dostupnych informacii o tvorcoch dabingu oproti minulosti ubudlo.

Ad daber zaporaka zo Skyfallu preobsadeneho za Craiga, tam sa zial ani pri najvacsej ochote nezhodneme, ani ked si film pozriem. Je to ako keby bol v Matrixe 4 agent Smith dabovany Rastom Sokolom. Bond 21-25 je ucelena pribehova pentalogia s pribehovou nadvaznostou a rovnakou hlavnou postavou,

Milo Kral nebol na casting na Craiga ani pozvany, lebo v Bondovskej serii robil predišlich Bondov (vravel mi ze daboval Brosnana aj Conneryho), čiže JOJka tam chcela silou mocou nový hlas.

To musite mat zle informacie. Brosnana daboval Pavel Visnovsky, Conneryho Bondovky nadabovane nemame. Vsetky info su tu, do buducna vam to urcite vie pomoct. Vdaka za ochotu.

Zelam vsetko dobre a co najkvalitnejsie dabingy pre nas vsetkych.

Michal Bobuš
fajnes
100+
 
Príspevky: 153
Registrovaný: Štv 6.1.2011 09:33:10

Re: Nie je čas zomrieť / No Time to Die

Poslaťod PeterSD » Pon 2.5.2022 17:22:27 quicklink

Je to tak, Miloslav Kráľ nedaboval nikdy Jamesa Bonda, ale už bolo spomínané vyššie, Brosnana daboval Pavel Višňovský a Daniela Craiga už Gallovič. Bondovky s legendárnym Sean Connery boli a sú vysielané na česko-slovenskom trhu, vrátane HBO MAX, iba s cz dabingom.
Obľúbení režiséri: Zdeno Dřínovský, Ivo Tomeček, Anna Cicmanová, Viktor Kollár, Štefan Mandžár, Ján Zeman, Michal Hallon
PeterSD
Administrátor
 
Príspevky: 2463
Registrovaný: Sob 9.7.2011 15:26:55
Bydlisko: BA

Re: Nie je čas zomrieť / No Time to Die

Poslaťod harryblock » Pon 2.5.2022 19:23:47 quicklink

Mrzí ma, že ste to tak brali, ja som to nevnímal ako navazny dabing a HBO to tak ani nekomunikovalo. Pre mňa ako autora dabingu tie stare dabingy neboli dobre obsadené a mal som právo spraviť si to podľa seba(a spravil som to najlepšie ako som vedel), keďže nikto netrval na starom obsadení. Ked si bude robiť JOJka svoj dabing da si tam Janka Galoviča, ked si bude Markíza robiť svoj da si tam Szaba, ktory pre nich dabuje Craiga. Raz ked budete mat odstup tak to porovnáte, ktory dabing viac umocňuje divacky zážitok.
harryblock
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Uto 2.7.2019 00:20:57

Re: Nie je čas zomrieť / No Time to Die

Poslaťod harryblock » Pon 2.5.2022 19:57:50 quicklink

Ale stále si myslím, že sa tu hrozne preháňa, je milión prikladov kedy sa zmenilo obsadenie, ked dabing zmenil vysielateľa napr. ja osobne som robil prvého Spidermana do kina s Lukášom Frlajsom, potom v pokračovaniach uz tam dali Dávida Hartla a zas keď sme robili Avengerov pre JOJku v studiu dabDaniela tak šéfka štúdia si tam na toho istého Spidermana presadila Dáriusa Kočiho. Tak isto Dr Strange je raz Jankovic, raz Majesky atď. Tych prikladov je kopa, keby HBO chce jeden koherentny dabing, tak nam zada obsadenie alebo povie ze chce nove dabingy na celu seriu ako to spravila JOJka s Mission Impossible. Ta koherencia je vase zelanie a chápem ho, ale bohužiaľ, keď na tom netrva vysielateľ tak rozhodnutie je na režisérovi, takže to, prosím, rešpektujte.
harryblock
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Uto 2.7.2019 00:20:57

Re: Nie je čas zomrieť / No Time to Die

Poslaťod Mariuss » Uto 3.5.2022 02:26:29 quicklink

pani Komorová, pán Ďuriš... som veľmi rád, že ste si našli čas a zapojili sa do debaty. Ste významné osobnosti na poli dabingu. Môcť sa s Vami porozprávať je česť.

V prvom rade by som chcel povedať, že sa tu zbytočne príliš zameriavame na tie negatívne veci, pretože ich je minimum. Verím, že drvivá väčšina tunajších členov považuje tvorbu Sunrise Studia za jednu z najlepších, ak nie najlepšiu (môžete si to všimnúť u viacerých vašich dabingov tu na fóre). Ja osobne sa medzi nich tiež počítam.

Váš dabing k filmu "Nie je čas zomrieť" som si pozrel ešte v nedeľu, a môžem povedať, že je na vysokej úrovni. Nulová náväznosť zamrzela aj mňa, pretože obsadenie v JOJkárskom dabingu je vynikajúce, som naň zvyknutý, a pozerať poslednú časť s úplne iným obsadením je pre mňa v tomto prípade zbytočné. Dabing sa vydaril, je kvalitný no ako divák sa už teším na dabing od JOJky, pretože sa teším na hlasy postáv, na ktoré som si navykol.
Beriem to skrátka tak, že ste sa chceli vydať vlastnou cestou a tu plne rešpektujem.

Správne obsadenie (a povedal som to už niekoľkokrát, a aj pri rozhovoroch s tvorcami dabingov) je základ úspechu dabingu. A práve toto fórum ponúka skvelú príležitosť pri hľadaní cesty k čo najlepšiemu možnému obsadeniu pre diváka. Jednak preto, že je to studnica informácií o dabingu, rôznych možnostiach obsadeniach atď. A jednak preto, že práve tu sa dá na vzorke divákov zistiť, ktoré spojenia "dabér - herec" sú najpopulárnejšie, najžiadanejšie, najlepšie, najgeniálnejšie... pre nás, pre ktorých sa tie dabingy robia - pre ľudí, ktorý majú radi slovenský dabing a vždy si ho radi pozrú. A verte mi, že na internete nenájdete fórum, kde by fandili slovenskému dabingu viac ako tu. Je to neskutočná pomôcka (niečo ako možnosť overiť si predom, aký darček sa obdarovanej osobe bude páčiť).

Plne rešpektujem tvorivú slobodu režiséra (a znovu opakujem pán Ďuriš, Váš dabing bol na vysokej úrovni) a aj ju podporujem, pretože niekedy mi dabingový režiséri pripravia tak prekvapivo skvelé spojenia, že mám druhé Vianoce. Zároveň verím, že čas od času načúvať "hlasu ľudu" (ak to tak môžem povedať :)) sa oplatí. Rovnako ako využiť informácie tohto fóra sťa inšpiráciu pri tvorbe obsadenia dabingu (a to teraz zovšeobecňujem, nenarážam na nič konkrétne). Dabing sa robí pre ľudí, a na tomto fóre nájdete pomerne presné informácie o tom, čo diváci chcú, čo sa im páči. A ak sa dabing bude páčiť masám, tak bude stále viac a viac žiadaný. A v tomto sme všetci na jednej lodi. Všetci chceme, aby toho nášho dabingu bolo viac, aby bol žiadaný a aby bol kvalitný.

Dlhé roky tu na fóre blahorečíme geniálne (a zabudnuté) spojenia ako, Peter Šimun - Jim Carrey, Štefan Bučko - Michael Douglas, Russel Crowe atď. Verím tomu, že podobné "tipy, triky" nemôžu byť na škodu :) A zároveň je to lepšie aj pre rôznorodosť dabingu, ktorá je potrebná.

Inak, pán Ďuriš, plne s Vami súhlasím, že Janko Gallovič (hoc čo sa galantnosti týka sedí perfektne) nemá ten "najchlapáckejší" hlas. No a to ma vedie ku otázke... myslíte si, že hlasy by sa mali vyberať tak, aby sa čo najviac podobali originálnemu hlasu herca, alebo tak, aby čo najviac pasovali k jeho vzhľadu, či prejavu v konkrétnom filme ? Napríklad taký Sylvester Stallone ani náhodou nemá podobný hlas ako Jozef Vajda a pritom je to geniálne, až legendárne spojenie. Pýtam sa čisto zo zvedavosti, ako to vidíte Vy, ako odborník. Ďakujem :)
Mariuss
Updater
 
Príspevky: 1051
Registrovaný: Pon 28.1.2019 08:36:42

Re: Nie je čas zomrieť / No Time to Die

Poslaťod anderson » Uto 3.5.2022 10:01:18 quicklink

Tunajšia diskusia myslím veľmi jasne ukázala aká je priepasť medzi tým čo si myslí o kvalitách dabingu bežný divák ako ja a čo si myslia tvorcovia. Slovenskí tvorcovia, aby som bol presný. Tu je myslím aj veľmi jasná odpoveď na otázku prečo je kvalita slovenského dabingu tam kde je a prečo je podľa môjho názoru nesmierne žalostná. Neberiem tvorcom ich nárok na kreatívny rozlet, dovolím si však trvať na svojom názore, že dabovať film zo zabehnutej - a tým myslím aj dabingovo zabehnutej a pomerne dosť kvalitnej - série má mať určitú - ľudovo povedané - štábnu kultúru. To znamená, že predovšetkým sa prihliada k dabingu predošlých častí a zaužívané spojenia - ak nie sú nejakým zásadným a kritizovaným prestrelom - či preklad, sa jednoducho dodržiavajú. V tomto svetle nerozumiem argumentom typu - "to je jojkárska séria, my to urobíme inak" prípadne - a toto ma absolútne šokovalo - "veď JOJ resp. Markíza si to aj tak predabujú". Ako tvorca dabingu by som ja osobne dbal o to aby mnou vyrobený dabing bol čo najkvalitnejší a aby prípadné argumenty pre redabing boli minimálne! Bodka. Neviem čo viac dodať. Na okamih som si včera myslel, že azda moja výhrada na preobsadenie hlavnej postavy v tak zásadnej sérii ako sú Bondovky bola príliš unáhlená. Po prečítaní diskusie a zhodnotení všetkých tunajších argumentov si to už viac nemyslím.
Najdi svoji spásu, přepiš si to z pásu. "Sběratelům" přispěj a na nic se neptej. Když se budeš příliš ptát, bude tě to "NĚCO" stát. Obrázok
anderson
1100+
 
Príspevky: 1687
Registrovaný: Pia 17.12.2010 21:20:13

Re: Nie je čas zomrieť / No Time to Die

Poslaťod Komi » Uto 3.5.2022 12:48:19 quicklink

Dobrý deň pán .... (stále neviem vlastne kto ste),

Keďže je táto diskusia stále z vašej strany anonymná odpovedám Vám posledný krát na tomto fóre. Kontakt máte, tak ak budete chcieť sa za svoje názory postaviť môžete. Tu je zopár mojich postrehov, ale naozaj veľmi stručne.

anderson píše:Ja som dabing nehodnotil, pozastavil som sa nad jeho obsadením. Dabovať BONDA ja považujem za otázku prestíže a k nej s pre mňa absolútnou samozrejmosťou patrí aj dodržanie dabéra hlavnej postavy. Ján GallovičBonda daboval v 4 filmoch v priebehu niekoľkých rokov. Preto jeho obsadenie - aj na základe už počutého - si ja dovolím Vašimi slovami ohodnotiť ako "presné, charakterovo aj vekovo". Nepíšete nič o dôvode prečo nad týmto dabingom nebola žiadna supervízia alebo dramaturgia a režisér si doslova popustil uzdu kreatívnej fantázie "na špacír" a neobťažoval sa aspoň si zistiť ktože to daboval Bonda/Craiga v predošlých filmoch a či by nebolo dobré tohto človeka angažovať aj do dabingu filmu najnovšieho. Toto je absolútne neodpustiteľné a diletantské. A za týmto názorom si ja ako obyčajný a radový fanúšik slovenského dabingu stojím.


Beriete vôbec do úvahy, že niekto na to môže mať aj iný názor a nemusí s vami súhlasiť? Že sa mu obsadenie nemusí páčiť a nezdieľa vaše nadšenie? Že jeho odborné schopnosti a názor nemusia byť vždy v súlade s vašim vkusom? (ja vám neodopieram váš názor a nehovorím, že preobsadenie je vždy šťastné riešenie)
Dramaturgiu má každá TV a platforma svoju a ako viete aj Craiga dabovali už viacerí. Ja vám váš názor neberiem, ale nemusí to byť 100% pravda.

anderson píše:Pani Komorová, osobne to beriete a je to absolútne prirodzené a pochopiteľné. Možno tomu nebudete veriť, ale ja osobne proti Vám nič nemám. Nedokážem si ale predstaviť ako je vôbec reálne možné, keď skúsená osoba ako Vy získa možnosť dabovať Bonda a dopustí - iné slovo ma naozaj nenapadá - takú katastrofu, že dovolí režisérovi preobsadiť hlavnú postavu. Toto je naozaj nad moje chápanie a priznám sa, že od ŠÉFKY by som očakával absolútne konzistentný a jasný postoj voči takýmto "experimentom". Pán režisér nech si svoje kreatívne zámery pokojne skúša na iných filmoch menšieho významu a menšej dabingovej kontinuity, ale nie preboha na Bondovi. Neviem, ale to si vo Vašom štúdiu môže ktokoľvek vyskladať akékoľvek obsadenie a Vy nad tým iba mávnete rukou? Priznám sa, mal som o Vašej pozícii a jej kompetenciách úplne iné predstavy. Apropo, čo na to zadávateľ? Nikomu z HBO nevadí, že všetky Bondovsko-Craigovské filmy budú mať dabing s Jánom Gallovičom a iba tento bude výnimka? Alebo azda HBO po vzore MATRIX pristúpilo k predabovaniu aj predošlých častí?


Prepáčte, ja nie som pani Komorová, to je moje meno za slobodna a už desaťročie som Majer a pod Komorová som nevystupovala v spoločnosti Sunrise nikdy, nakoľko, keď som ju založila, tak už som bola vydatá. Pod týmto menom ma poznajú len ľudia z nášho biznisu, tak neviem.

Verte mi, že tu sa nad ničím nemávne rukou, len naozaj môžete mať skreslenú predstavu o vedení štúdia, ale aj to, čo vám sa môže zdať ako nevýhoda, môže byť v konečnom dôsledku naša výhoda. Je to vec pohľadu a ak budete na mojej pozícii, možno budete chápať, čo sa tým snažím povedať.

Tak ako neviete, čo predchádzalo predabovaniu všetkých Matrixov.... a vám sa to javí ako nelogické, všetko má svoju logiku, len vy nemusíte vidieť súvislosti.

Pán Galovič k nám chodí, do Sunrise studia chodia všetci herci bez rozdielu, my naozaj nie sme tento typ štúdia a robil v mnohých filmoch čo sme robili, je to veľmi dobrý herec a aj človek, toto vôbec nebolo o tomto. Jedno vám môžem sľúbiť a to, že sa budeme snažiť po tejto skúsenosti dať kontinuitu na prvé miesto na váhu, pri rozhodovaní, keď budeme niečo dabovať.
Komi
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon 2.5.2022 11:32:13

Re: Nie je čas zomrieť / No Time to Die

Poslaťod harryblock » Uto 3.5.2022 12:58:40 quicklink

Pan Anderson, ked budete tvorca dabingu robte si to ako chcete, podla mna su vaše nazory pomýlené. Odkedy robím dabing vsetci nadávajú na to, ze Bonda robi Galovič, pocuval som stovky názorov, ze je zly a ze sa nehodí, tak som to zmenil, vypocul som nazor diváka. Ale samozrejme, vždy musí byť niekto nespokojný, budete sa s tym musiet zmieriť.
harryblock
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Uto 2.7.2019 00:20:57

PredchádzajúciĎalší

Späť na VoD dabingy filmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

Style based on we_universal created by weeb.
Edited style & designed © 2011 by Piri.