Aktuálny čas je Štv 28.3.2024 10:18:21

[€] [i] [?]
ďakujeme, je nás už cez 3200! pridajte sa aj vy k nám na Facebooku!
Máte prehľad o slovenskom dabingu? Našli ste tu nezrovnalosti? Zaregistrujte sa a neváhajte prispievať aj vy!
Chcete mať prehľad o novinkách v dabingu? Prihláste sa na Facebook a sledujte nás!

Záverečné titulky

Záverečné titulky

Poslaťod slavo » Štv 3.2.2011 20:18:42 quicklink

MARKÍZA

Enter & Magic Voice & VDSP - Rastislav Sokol, Ján Tréger, Igor Štefuca, Štefan Mandžár
Atiz Studio & Artefakt - Rastislav Sokol, Ján Tréger, Miroslav Trnavský
Dimas - Igor Štefuca, Peter Barták


JOJ

Daniela - Martin Hronský, Matej Landl, Jakub Gécz
EKA - Eduard Vítek, Miroslav Trnavský
Trigon Production - Miroslav Trnavský
YES Production - Karol Navrkal
Record, s.r.o. - Michal Ďuriš


SLOVENSKÁ TELEVÍZIA

Bratislava - Rastislav Sokol, Igor Štefuca
Banská Bystrica - Jana Kršňáková
Košice - Tamara Čopová, Peter Himič, Miroslav Kolbašský
slavo
Administrátor
 
Príspevky: 1749
Registrovaný: Str 22.12.2010 21:31:48

Re: Záverečné titulky

Poslaťod rene » Pia 22.7.2011 16:26:07 quicklink

S tymi titulkami a napismi je to trosku inak. Mate tam napisane rozne mena ktore nacitali titulky v nejakych studiach k nejakym filmom. Ale vobec tie mena netreba priradovat k tym studiam. To,ze nacitali tie titulky k danym filmom bolo viac-menej nahodne. Casto krat titulky nacitava ten,kto je poruke,pripadne v den vyroby odchadza posledny zo studia,a uz to vlastne nemaju s kym inym nahrat. Takze vacsina tych mien,ktore tu mate uvedene,ani titulky nerobievaju. Najcastejsie robi titulky Rasto Sokol, Navrkal(myslim ze Karol) a Igor Stefuca. A to je jedno v ktorom studiu. Vacsinou vo vsetkych.
rene
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Štv 21.7.2011 15:28:39

Re: Záverečné titulky

Poslaťod slavo » Pia 22.7.2011 20:51:21 quicklink

rene píše:S tymi titulkami a napismi je to trosku inak. Mate tam napisane rozne mena ktore nacitali titulky v nejakych studiach k nejakym filmom. Ale vobec tie mena netreba priradovat k tym studiam. To,ze nacitali tie titulky k danym filmom bolo viac-menej nahodne. Casto krat titulky nacitava ten,kto je poruke,pripadne v den vyroby odchadza posledny zo studia,a uz to vlastne nemaju s kym inym nahrat. Takze vacsina tych mien,ktore tu mate uvedene,ani titulky nerobievaju. Najcastejsie robi titulky Rasto Sokol, Navrkal(myslim ze Karol) a Igor Stefuca. A to je jedno v ktorom studiu. Vacsinou vo vsetkych.


Áno, je to pravda. Pamätám si, že niekedy sa to robilo viac tak, že každé štúdio malo svoj hlas na titulky. Troška som to upravil, že kto kde číta teraz najčastejšie. Je to najmä kvôli súčasnej situácii, keď TV strihajú titulky a ľudia nemajú podľa čoho identifikovať štúdiá.
slavo
Administrátor
 
Príspevky: 1749
Registrovaný: Str 22.12.2010 21:31:48

Re: Záverečné titulky

Poslaťod slavo » Pia 22.7.2011 21:05:33 quicklink

Takže, už som tam uviedol len tých "najfrekventovanejších" čítačov titulkov - len pre takú všeobecnú informovanosť užívateľov.
slavo
Administrátor
 
Príspevky: 1749
Registrovaný: Str 22.12.2010 21:31:48

Re: Záverečné titulky

Poslaťod Pedant » Pia 22.7.2011 22:44:15 quicklink

Celkom by ma zaujimalo, ci odstrihavanie titulkov zodpoveda autorskemu zakonu? Ked su v tirazi knih uvedeni ti, ktori na nich spolupracovali, nemali by byt uvedeni aj pri audiovizualnom diele?
Pedant
 
Príspevky: 39
Registrovaný: Str 20.7.2011 06:39:30

Re: Záverečné titulky

Poslaťod slavo » Pia 22.7.2011 23:09:23 quicklink

Pedant píše:Celkom by ma zaujimalo, ci odstrihavanie titulkov zodpoveda autorskemu zakonu? Ked su v tirazi knih uvedeni ti, ktori na nich spolupracovali, nemali by byt uvedeni aj pri audiovizualnom diele?


Údajne sa jedná o porušenie autorských práv. Pokiaľ viem, je to akosi sankcionované zo strany SOZA, ale neviem to potvrdiť. Osobne si myslím, že sa jedná hlavne o "umelecký zločin", keďže titulky sú súčasťou filmu.
slavo
Administrátor
 
Príspevky: 1749
Registrovaný: Str 22.12.2010 21:31:48

Re: Záverečné titulky

Poslaťod Pedant » Pia 22.7.2011 23:21:37 quicklink

Skoda, ze pri zvlast (ne)vydarenom dabingu divak nema sancu dozvediet sa, kto je pod nim podpisany. Zo strany televizii som pocul dva dovody:

- divak pocas zaverecnych titulkov vezme ovladac, prepne na iny kanal a uz sa nevrati. Preto filmy idu jeden za druhym bez pauzy, zato po par minutach pride reklama, kedze divak je uz lapeny

- odstrihnute titulky znamenaju za jeden den kopec usetrenych minut, do ktorych sa zmesti dalsi film, resp. reklama.

Ci je to tak, alebo onak, najvystiznejsie je slovo "chrapunstvo". A zaujimalo by ma, ci sa proti tomu autori a spoluautori nejako brania a co na to hovoria autori povodnych verzii filmov, najma tych ackovych. Na druhej strane je pravda, ze dost dabingov ma taku uroven, ze anonymita ich autorom zrejme vyhovuje :lol:
Pedant
 
Príspevky: 39
Registrovaný: Str 20.7.2011 06:39:30

Re: Záverečné titulky

Poslaťod Pedant » Uto 27.3.2012 19:11:05 quicklink

Od konštatovania "Údajne sa jedná o porušenie autorských práv" prešlo pol roka, tak mi napadlo, či sa niekto venuje tomuto nedodržiavaniu autorského zákona a čo na to hovoria zahraniční autori, ktorí sa nedostali ani na záverečnú modrú obrazovku smrti?
Pedant
 
Príspevky: 39
Registrovaný: Str 20.7.2011 06:39:30

Re: Záverečné titulky

Poslaťod anderson » Str 28.3.2012 06:38:12 quicklink

Pedant píše:Od konštatovania "Údajne sa jedná o porušenie autorských práv" prešlo pol roka, tak mi napadlo, či sa niekto venuje tomuto nedodržiavaniu autorského zákona a čo na to hovoria zahraniční autori, ktorí sa nedostali ani na záverečnú modrú obrazovku smrti?


Záleží iba na tom čo povolí majiteľ práv. Určite sa nejedná o porušenie nášho autorského zákona. A aj keby sa jednalo, tak vymožiteľnosť práva na Slovensku je NULOVÁ. Takže to, že by niekto riešil niečo tak marginálne ako sú odstrihnuté titulky je utópia. Buďme radi, že táto móda ešte nedorazila aj do STV, hoci u nás je možné všetko a kedysi túto zhovadilosť krátky čas praktizovala aj ČT, a to už je čo povedať.
---------------------------------------
Žiaľ popri odstrihnutých titulkoch je redukovaný aj prípadný dej filmu, ktorý v titulkoch alebo po titulkoch býva sem tam obsiahnutý. A v zvrátenej honbe za tým aby divák neprepol sa dokonca párkrát stalo (na JOJ aj na MARKÍZE), že ani nedali tie trápne nápisy typu THE END ale rovno odstrihly záverečné minúty filmu a hneď nasledoval iný program. A stalo sa niečo ? NIČ !
Najdi svoji spásu, přepiš si to z pásu. "Sběratelům" přispěj a na nic se neptej. Když se budeš příliš ptát, bude tě to "NĚCO" stát. Obrázok
anderson
1100+
 
Príspevky: 1687
Registrovaný: Pia 17.12.2010 21:20:13

Re: Záverečné titulky

Poslaťod Daber » Str 11.3.2015 19:49:15 quicklink

V Košiciach najčastejšie čítala titulky asistentka réžie (občas aj sama režírovala) Tamara Čopová. Ešte to zvykli robiť aj herci Peter Himič a Miroslav Kolbašský.
Daber
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Uto 10.3.2015 17:27:39


Späť na Reklamy, spoty a ďalšie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

Style based on we_universal created by weeb.
Edited style & designed © 2011 by Piri.