Aktuálny čas je Pon 20.5.2024 21:51:50

[€] [i] [?]
ďakujeme, je nás už cez 3200! pridajte sa aj vy k nám na Facebooku!
Máte prehľad o slovenskom dabingu? Našli ste tu nezrovnalosti? Zaregistrujte sa a neváhajte prispievať aj vy!
Chcete mať prehľad o novinkách v dabingu? Prihláste sa na Facebook a sledujte nás!

Posledný Mohykán / The Last of the Mohicans

Re: Posledný Mohykán / The Last of the Mohicans

Poslaťod anderson » Pia 28.10.2016 18:51:31 quicklink

Dado513 píše:Dabingy sú podľa mňa určite dva. O existencii toho druhého, predpokladám, niet pochýb...


Ja len aby sme si to ujasnili. Vsetky uvahy o existencii 2 dabingov vychadzaju z jednej jedinej zmienky na stranke DIMASU ? Alebo sa tu nachadza aj niekto kto uvedeny dabing realne ma, alebo ho aspon na vlastne usi pocul ? Lebo logickou uvahou jednoducho nie je mozne aby dabing od DIMASU bol starsi ako dabing od ROKO, nakolko - ako pisem vyssie - mam na VHS nahravku spred roku 2000 s dabingom S. Gordulicovej. Ak teda premiera na Markize bola naozaj v roku 1998, potom ten dabing od DIMASU okamzite zasantrocili a najneskor v roku 1999 to vysielali s dabingom od ROKO. Ja teda neviem, ale ak sa dochovali DIMASOVSKE dabingy povedzme z roku 1993, zda sa mi tato alternativa ako riadne pritiahnuta za vlasy. Navyse MARKIZA bezne reprizuje aj svoje uplne najstarsie dabingy, takze ja tejto teorii bez padneho dokazu jednoducho nemozem uverit. Napadlo ma ci tu nahodou nedoslo k zamene s nejakym inym Mohykanom. Napriklad animovanym. Dost by ma riesenie tejto zahady zaujimalo a pevne verim, ze to nebude rovnaky pripad ako kauza DIE HARD. ;)
Najdi svoji spásu, přepiš si to z pásu. "Sběratelům" přispěj a na nic se neptej. Když se budeš příliš ptát, bude tě to "NĚCO" stát. Obrázok
anderson
1100+
 
Príspevky: 1688
Registrovaný: Pia 17.12.2010 21:20:13

Re: Posledný Mohykán / The Last of the Mohicans

Poslaťod Piri » Pia 28.10.2016 20:27:49 quicklink

Opakovanie je matka mudrosti.

To ze si nevidel a nevies nic o prvom dabingu anderson, s tym my uz nic nespravime. Takze opat uplne zbytocne komentare. Treba si precitat celu temu. Tento film ma DVA dabingy, obidva som videl a kedysi som mal v archive aj prvu verziu. Mal som to nahrate aj na audiokazete. Bohuzial som neratal s tym, ze to bude niekedy tak vzacne. Potvrdia ti to aj moji znami. Rozdiel medzi tymito dabingmi je dost podstatny. Kedy mali premieru v telke tieto dabingy veru neviem.

Napriklad:

DIMAS: "Romancik" (Maguu tiez asi daboval Romancik) vobec nehovori svojim hlasom po francuzsky, na obraze su titulky a je tam povodne znenie a ziadny rozpravac.

ROKO: Romancik hovori po francuzsky sam, preklad je rieseny rozpravacom bez titulkov.

HOWK


EDIT: Len na okraj osobna poznamka. ROKO z toho spravilo dost velky gulas, uplny brutus je scena, ked Sokolie Oko pride do tabora Huronov - vsetci slovenski herci tam hovoria cudzimi jazykmi a do toho este hovori po slovensky rozpravac. Dimas to cele riesil v povodnom zneni s titulkami.

EDIT 2: Je vsak aj mozne, ze povodne je dabing ten isty, len ho upravili do druhej verzie, a tym padom som sa mylil a existuje iba jeden, avsak ma dve rozdielne upravy. Pretoze to s tymi titulkami je na 100%. Zakladny ansabel by mal byt rovnaky, som si isty iba Sokolim okom a Duncanom.
obľúbené štúdiá - Maya, Elvia, Lenox, Pódium, Dimas, Daniela :: obľúbení dabéri - Ľ. Mandžárová, E. Podzámska, M. Sládečková, K. Magálová, D. Jamrich, P. Rúfus, B. Farkaš, M. Landl, I. Romančík, D. Szabó, J. Vajda, R. Stanke, J. Kroner a iní.
Obrázok užívateľa
Piri
Head admin
 
Príspevky: 612
Registrovaný: Štv 27.1.2011 23:26:38
Bydlisko: Bratislava

Re: Posledný Mohykán / The Last of the Mohicans

Poslaťod anderson » Pia 28.10.2016 20:51:13 quicklink

Pokojne tie komentare zmaz, ked ti tak vadia. Zatial som sa dozvedel len same dohady a nepodlozene teorie. Len zopakujem, mam nahravku z Markizy spred roku 2000 s dabingom studia ROKO. Dnes sa tu zjavil datum premiery na Markize. Takze to, ze dabingy mozu byt dva som ja uz pripustil davno. Lebo stale je v hre televizia LUNA. Ale dam si tu namahu a podrobne si pocas vianoc prestudujem jej program, a pokial tam Mohykan nebude, tak pardon, ale kym sem niekto neda dokaz o opaku, je toto pre mna rovnaky vymysel ako DIE HARD. Ja viem, ze na Slovensku je mozne vsetko a pokojne sa tu na mne mozes odbavovat okamzite ako sa objavia nahravky tajomneho prveho dabingu a bude jasne kedy a pre koho bol vyrobeny. Ale kym sa tak stane, tak mi dovol hlboko pochybovat. HOWGH.
Najdi svoji spásu, přepiš si to z pásu. "Sběratelům" přispěj a na nic se neptej. Když se budeš příliš ptát, bude tě to "NĚCO" stát. Obrázok
anderson
1100+
 
Príspevky: 1688
Registrovaný: Pia 17.12.2010 21:20:13

Re: Posledný Mohykán / The Last of the Mohicans

Poslaťod davidosik » Sob 29.10.2016 00:31:33 quicklink

anderson píše:Pokojne tie komentare zmaz, ked ti tak vadia. Zatial som sa dozvedel len same dohady a nepodlozene teorie. Len zopakujem, mam nahravku z Markizy spred roku 2000 s dabingom studia ROKO. Dnes sa tu zjavil datum premiery na Markize. Takze to, ze dabingy mozu byt dva som ja uz pripustil davno. Lebo stale je v hre televizia LUNA. Ale dam si tu namahu a podrobne si pocas vianoc prestudujem jej program, a pokial tam Mohykan nebude, tak pardon, ale kym sem niekto neda dokaz o opaku, je toto pre mna rovnaky vymysel ako DIE HARD. Ja viem, ze na Slovensku je mozne vsetko a pokojne sa tu na mne mozes odbavovat okamzite ako sa objavia nahravky tajomneho prveho dabingu a bude jasne kedy a pre koho bol vyrobeny. Ale kym sa tak stane, tak mi dovol hlboko pochybovat. HOWGH.


Nie, žiadne zámeny s animovaným Mohykánom (aspoň u mňa) nenastali. To, koľko má tento film slovenských dabingov a ktorý z nich je v skutočnosti NAOZAJ PôVODNÝ - ja NETUŠÍM!
Ja som tu napísal iba dátum a čas premiéry podľa Eurotelevízie z r. 1998 - kedy sa prvý krát vyskytol tento film na Markíze od doby, ako začala v 96-tom roku vysielať. A silno pochybujem, že v 98 roku ho Markíza uviedla v Češtine.
Ale ak je tvoja nahrávka naozaj spred roku 2000 ako ty tvrdíš, potom je aj pre mňa veľmi prapodivné, žeby mal tento film ešte nejaký predchádzajúci dabing ako ten zo štúdia ROKO. Na základe vašej spoločnej diskusie som dostal pocit, že možno je to tu naozaj nesprávne uvedené a tento film má v skutočnosti iba jeden slovenský dabing a to ten od štúdia ROKO.
Ale ak si niektorí z vás naozaj stojíte za svojim, že existoval aj starší - od štúdia DIMAS, nijako to nevyvraciam. No ja by som sa veľmi na režisérov slov. dabingov v tomto prípade nespoliehal - oni toho majú veľa a aj keď vám možno povedia, že sa nezachovala archivácia niektorých dabingov a že tento ozaj existoval no nevedia, kde sa momentálne nachádza- nemusia mať pravdu a môžu sa mýliť. Oni si to vôbec nemusia pamätať, či konkrétne tento titul má "Dimasovský" dabing.
Jedine ako dôkaz vám môžem sem poslať fotky toho programu z toho roku, ktoré som vytvoril, ak by mal niekto pochybnosti. Ibaže netuším, ako sa sem z PC posielajú prílohy :)
davidosik
300+
 
Príspevky: 345
Registrovaný: Ned 14.9.2014 17:51:06

Re: Posledný Mohykán / The Last of the Mohicans

Poslaťod anderson » Sob 29.10.2016 19:46:16 quicklink

Aby sa zasa diskusia zbytocne nezamotavala tak to zhrniem. Netvrdim, ze nemozu existovat 2 dabingy k filmu POSLEDNY MOHYKAN. Ale spochybnujem to, ze by boli vyrobene pre Markizu. SPOCHYBNUJEM, nevyvraciam, lebo nemam padny dokaz, preto este raz, iba SPOCHYBNUJEM. Ak si tym je admin isty, ba dokonca mal ten zahadny dabing nahraty, rad si posypem hlavu popolom. Ale do tej doby myslim, ze je existencia dvoch dabingov pre Markizu dost pochybna. Premiery a ich datumy do toho nemiesajte, preboha. Som rad, ze ich tu niekto dohladava, ale to aky bol pri premiere dabing, uz bez dobovej nahravky aj tak nezistime na 100%.
Najdi svoji spásu, přepiš si to z pásu. "Sběratelům" přispěj a na nic se neptej. Když se budeš příliš ptát, bude tě to "NĚCO" stát. Obrázok
anderson
1100+
 
Príspevky: 1688
Registrovaný: Pia 17.12.2010 21:20:13

Re: Posledný Mohykán / The Last of the Mohicans

Poslaťod Mariuss » Pia 20.3.2020 12:39:29 quicklink

Mám nahrávku z Markízy z roku 2002, žiaľ, tiež dabing od Štúdia ROKO.
Mariuss
Updater
 
Príspevky: 1194
Registrovaný: Pon 28.1.2019 08:36:42

Re: Posledný Mohykán / The Last of the Mohicans

Poslaťod Mariuss » Sob 2.1.2021 02:08:28 quicklink

Práve sa skončila (údajne) premiéra tohto filmu na RTVS. Použitý bol dabing Markízy od štúdia ROKO.

Nakoľko mám tento film veľmi rád, pozrel som si ho a rád by som vedel, ako to vlastne je s tým hovoreným komentárom Rastislava Sokola. Piri spomína že 1 verzia dabingu bola otitulkovaná, zatiaľ čo druhá nahovorená a bez titulkov. Vo verzií RTVS prvé dve tretiny filmu v sú "neanglické pasáže otitulkovanie anglickými titulkami v obraze (čo nechápem, nakoľko sa jedná o slovenskú televíziu), pričom naši dabéri hovoria v jazyku indiánov. V poslednej tretine filmu už titulky nie sú, ale nahrádza ich hovorený komentár Rastislava Sokola. Tak teraz neviem, či to tak má byť pri dabingu od ROKA, alebo je to nejako upravené oproti pôvodnej premiére dabingu na Markíze. Násilné scény chýbali a teda sa jednalo o skrátenú TV verziu.
Zaujímavé ale je, že na ulož.to, kde je na stiahnutie slovenská verzia vo FHD, tak hoci je na nej tiež napasovaný dabing štúdia ROKO, sú tam aj násilne scény, a aj v nich je počuť slovenský dabing, viackrát som si porovnal EN a SK zvuk v daných scénach, napríklad pri vyrezávaní srdca Munroa je jednoznačne počuť Dušana Lenciho. Z toho vyplýva, že v danej verzií na ulož.to je SK stopa aj pre násilné scény, a teda pre tú dlhšiu TV verziu. Obe ale končia záverečnými titulkami od ROKA.

Tak teraz neviem či je to nejaký mix dabingov Dimas a ROKO (čo mi nepríde pravdepodobné), alebo sú obe verzie naozaj od štúdia ROKO, alebo tretia možnosť... obe verzie dabingu sú od ROKA a tretia (pôvodná) od Dimasu :D.
Mariuss
Updater
 
Príspevky: 1194
Registrovaný: Pon 28.1.2019 08:36:42

Re: Posledný Mohykán / The Last of the Mohicans

Poslaťod davidosik » Pon 9.1.2023 19:43:53 quicklink

Práve som odpadol. Triedim vhsky ktoré chcem dať preč a počúvam (počúvam nie pozerám, nakolko na "certovo pošepnutie mi nejde obraz z videa, lebo nemám správne koncovky iba zvuk mi funguje) čo na nich je a v akom dabingu . A nasiel som tento film u nás doma s tým 1.dabingom - dabuje tam ten Višňovský, Trnavský, Kožka, Šándor, Škrabáková , Szabó, a iní, titulky číta Rasťo Sokol (aj komentár) Ale!!! Ako píšem, nefunguje mi obraz, takze vobec neviem zistit z akej TV je to nahraté, ale tá vhska je dosť stará. Okamžite ju dávam zdigitalizovať. Rovnako som našiel aj pár okopírovaných sk dabingov z intersonicu (aj s upútavkamina iné filmy v vydané intersonicom v sk ktoré komentuje Ivo Gogál a pár českých rýchlodabingov.
davidosik
300+
 
Príspevky: 345
Registrovaný: Ned 14.9.2014 17:51:06

Re: Posledný Mohykán / The Last of the Mohicans

Poslaťod Mariuss » Pon 9.1.2023 20:00:12 quicklink

davidosik píše:Práve som odpadol. Triedim vhsky ktoré chcem dať preč a počúvam (počúvam nie pozerám, nakolko na "certovo pošepnutie mi nejde obraz z videa, lebo nemám správne koncovky iba zvuk mi funguje) čo na nich je a v akom dabingu . A nasiel som tento film u nás doma s tým 1.dabingom - dabuje tam ten Višňovský, Trnavský, Kožka, Šándor, Škrabáková , Szabó, a iní, titulky číta Rasťo Sokol (aj komentár) Ale!!! Ako píšem, nefunguje mi obraz, takze vobec neviem zistit z akej TV je to nahraté, ale tá vhska je dosť stará. Okamžite ju dávam zdigitalizovať. Rovnako som našiel aj pár okopírovaných sk dabingov z intersonicu (aj s upútavkamina iné filmy v vydané intersonicom v sk ktoré komentuje Ivo Gogál a pár českých rýchlodabingov.


Tak to je super správa, už teraz sa teším na podrobnejšie info.
Mariuss
Updater
 
Príspevky: 1194
Registrovaný: Pon 28.1.2019 08:36:42

Re: Posledný Mohykán / The Last of the Mohicans

Poslaťod davidosik » Pon 9.1.2023 20:15:43 quicklink

Aha, tak nič. Podla záverečných titulkov ktoré na konci číta Rasťo Sokol ide o dabing č.2.
A či s vynechanými scénami alebo s nepostrihanými- posúdiť neviem,nakoľko sa mi to nedá pozerať :cry:
Ale!!! Moja nahrávka je z Markízy, za tým pocuť reklamu na nejaké Muchoviny, potom ide nekompletný Telecvoking a za tým reklamy a upútavka na americký film Znásilnenie. Asi ani s obrazom by som nevedel identifikovať, z akého roku nahrávka pochádza.
davidosik
300+
 
Príspevky: 345
Registrovaný: Ned 14.9.2014 17:51:06

PredchádzajúciĎalší

Späť na Filmy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

Style based on we_universal created by weeb.
Edited style & designed © 2011 by Piri.