Aktuálny čas je Pon 15.4.2024 10:44:18

[€] [i] [?]
ďakujeme, je nás už cez 3200! pridajte sa aj vy k nám na Facebooku!
Máte prehľad o slovenskom dabingu? Našli ste tu nezrovnalosti? Zaregistrujte sa a neváhajte prispievať aj vy!
Chcete mať prehľad o novinkách v dabingu? Prihláste sa na Facebook a sledujte nás!

Vystrihovanie častí Filmov

Vystrihovanie častí Filmov

Poslaťod Tomas500 » Uto 17.1.2023 20:45:29 quicklink

Dobrý deň vie mi niekto povedať prečo TV JoJ a TV Markíza vystrihujú časti niektorých Filmov a potom také osekané ich
dávajú do vysielania ? prečo je to tak
Tomas500
100+
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pon 8.8.2022 10:55:40

Re: Vystrihovanie častí Filmov

Poslaťod PeterSD » Str 18.1.2023 15:15:55 quicklink

Tak prvá možnosť je, že takúto verziu im dodal distribútor. Sú rôzne verzie jedného filmu. Kratšie, dlhšie, kinoverzie s orezaným obrazom alebo verzie s rozšíreným obrazom. Podľa toho, koľko peňazí daná TV má, kupuje verziu, ktorá je neskôr odvysielaná. V podstate, je to na TV, čo si vyberie, ak má na výber.

Druhá možnosť je, a to najmä v prípade Markízy, že scény vo filmoch a seriáloch strihajú zámerne. Dôvodom je to, že chcú daný titul vysielať počas dňa alebo v hlavnom vysielacom čase. Vystrihávajú násilné alebo sexuálne scény, prípadne, ako v prípade Dava a pol chlapa, dialógy so sexuálnym významom. Týmto sa chránia pred uložením pokuty.
"Plnú", necenzurovanú verziu vysielajú po 22hej hodine.
Obľúbení režiséri: Zdeno Dřínovský, Ivo Tomeček, Anna Cicmanová, Viktor Kollár, Štefan Mandžár, Ján Zeman, Michal Hallon
PeterSD
Administrátor
 
Príspevky: 2466
Registrovaný: Sob 9.7.2011 15:26:55
Bydlisko: BA

Re: Vystrihovanie častí Filmov

Poslaťod Pedant » Str 18.1.2023 16:26:16 quicklink

Viem, že tvorcov uráža, že súkromné televízie strihajú konce s menami ľudí, ktorí sa podieľali na výrobe. Okrem toho, že to je chrapúnske a možno aj v rozpore s autorským zákonom, ktosi kdesi raz napísal, že keď sa odcvaknú konce z každého filmu, za deň to je dosť minút, ktoré môžu ísť na reklamu. Čo je na tom pravdy, to neviem, predávam, ako som kúpil.
Pedant
 
Príspevky: 39
Registrovaný: Str 20.7.2011 06:39:30

Re: Vystrihovanie častí Filmov

Poslaťod PeterSD » Str 18.1.2023 16:34:52 quicklink

Je to smutné, ale asi to tak bude. Napr. JOJka aj verejne písala v minulosti na ich FB na margo sťažností divákov, že z reklamy TV žije, bez toho by vraj nemohli vysielať ani nové filmy.
Ale tak, potom nech sa televízie nečudujú, keď divák píše, že sleduje reklamy a v tom ich preruší film.
Obľúbení režiséri: Zdeno Dřínovský, Ivo Tomeček, Anna Cicmanová, Viktor Kollár, Štefan Mandžár, Ján Zeman, Michal Hallon
PeterSD
Administrátor
 
Príspevky: 2466
Registrovaný: Sob 9.7.2011 15:26:55
Bydlisko: BA

Re: Vystrihovanie častí Filmov

Poslaťod Mariuss » Str 18.1.2023 16:42:57 quicklink

Pedant píše:Viem, že tvorcov uráža, že súkromné televízie strihajú konce s menami ľudí, ktorí sa podieľali na výrobe. Okrem toho, že to je chrapúnske a možno aj v rozpore s autorským zákonom, ktosi kdesi raz napísal, že keď sa odcvaknú konce z každého filmu, za deň to je dosť minút, ktoré môžu ísť na reklamu. Čo je na tom pravdy, to neviem, predávam, ako som kúpil.


A pritom by mohli urobiť úplne jednoduchú vec. Keď už sú tie naše TV také nenažrané, tak by mohli aspoň do záverečnej grafiky, po konci filmu, napísať obsadenie a tvorcov, ale na to sú asi moc leniví. Už som sa na to pýtal viackrát, ale nikdy mi na to žiadna TV neodpovedala.

No hlavná pointa tejto témy je asi strihanie časti filmu. JOJka to zas tak moc nepreháňa, no to čo robí Markíza, to je už cez čiaru. Úplne tým strihaním znehodnocujú filmový zážitok, a žiaľ v niektorých prípadoch sa odstrihne aj čast dabingu, ktorý je robený aj na násilné scény (priklad - Nepriateľ pred bránami), a tým pádom sa znehodnocuje aj ten.

PeterSD píše:"Plnú", necenzurovanú verziu vysielajú po 22hej hodine.


No keby to tal bolo, tak by ešte bolo dobre, ale oni aj po 22hej daju zostrihaný miš-maš. Pekný príklad je film Patriot, či Nepriateľ pred bránami, ktoré šli aj po polnoci, no verzie boli rovnaké... resp. rovnako znehodnotené tým ich hlúpym strihom.

PeterSD píše:Je to smutné, ale asi to tak bude. Napr. JOJka aj verejne písala v minulosti na ich FB na margo sťažností divákov, že z reklamy TV žije, bez toho by vraj nemohli vysielať ani nové filmy.
Ale tak, potom nech sa televízie nečudujú, keď divák píše, že sleduje reklamy a v tom ich preruší film.


A najhoršie na tom je, že aj keď to preruší film, tak aj v ňom na obraze občas bežia reklamy...ani vtedy s nimi nedajú pokoj. A častokrát sa stalo že tá reklama prekryla titulky (keď sa napríklad hovorilo v cudzej reči). Úplne smiešne a neprofesionálne. O úcte k divákovi, či k tvorcom filmu a dabingu nemôže byť ani reči.
Mariuss
Updater
 
Príspevky: 1062
Registrovaný: Pon 28.1.2019 08:36:42


Späť na Mimo témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

Style based on we_universal created by weeb.
Edited style & designed © 2011 by Piri.